Novinky v možnostech léčby plicních onemocnění

Chronická plicní onemocnění trápí stále více lidí. Jen poslední statistiky ukazují, že u nás trpí astmatem až 800 tisíc pacientů a nejohroženější skupinou jsou děti. Neměli bychom také podceňovat další závažné onemocnění dýchacích cest, kterým je chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN).

Jedná se o chronické zánětlivé onemocnění průdušek, které vede k jejich postupnému zužování, poškozování a může skončit až zánikem plicní tkáně. Farmakologická léčba těchto onemocnění se vyvíjí a jde stále kupředu. Zahrnuje nejen užívání tablet, ale především inhalační formy léků.
Špatná léčba může zvyšovat i riziko úmrtí
Chronická obstrukční plicní nemoc bohužel patří mezi nevyléčitelné plicní choroby, ale včasným odhalením a správnou léčbou lze zabránit zhoršování onemocnění a výrazně zkvalitnit život pacienta. Lépe a účinněji lze dnes léčit také astma, kde při dobré spolupráci lze nemocného často vrátit do normálního života, včetně vrcholového sportu.
Funkčním řešením je okamžitý stop kouření, přesné dodržování léčebného plánu stanoveného lékařem a také správné používání inhalačních přípravků. Špatné dodržování léčebných plánů totiž může zhoršovat průběh nemoci, hrozí potřebou hospitalizace nebo může zvyšovat riziko úmrtí.
Moderní trendy v léčbě
„Jednoznačnou přednost mají inhalované léky a hlavně správná technika jejich užívání! Bohužel zjišťujeme i při opakovaných kontrolách inhalační techniky, že více než polovina nemocných dělá nějakou chybu. Proto se farmaceutické firmy snaží kromě uvádění nových a účinnějších léků na trh také vyvíjet nové jednoduché a účinné inhalátory, které by nemocní dobře ovládali,“ vysvětluje pneumolog MUDr. Stanislav Kos.
Co by měl umět „ideální“ inhalátor? Inovativní inhalátory vycházejí z potřeb pacientů -vynikají svojí lehkostí, intuitivním ovládáním a zejména možností zpětné kontroly, například zvukové i vizuální, zda pacient aplikoval dávku v plné výši. Nechybí ani počítadlo s upozorněním na zbývající počet dávek, což ocení pacienti, kteří na správnou frekvenci často zapomínají. Inovativní inhalátory nabízí pacientům možnost zajistit ideální a bezchybné užití léku.

Jaká je nejlepší prevence?
Prvním krokem prevence astmatu i CHOPN je celoživotní zdravý životní styl, dodržování správné životosprávy, pohyb a redukce váhy u obézních osob. Samozřejmostí je nekuřáctví. Důležitý je také pobyt v čistém prostředí. A to nejen častý pobyt venku na čerstvém vzduchu, ale i udržování čistoty doma a v práci. Plíce a průdušky oslabují i infekce dýchacích cest, proto je dobré se nechat preventivně očkovat proti virovým onemocněním, například chřipce.
„Dalším krokem, který pacientům pomůže v úspěšné léčbě plicních onemocnění, jsou dechové rehabilitace a pobyty v lázních či plicních sanatoriích,“ doplňuje MUDr. Stanislav Kos.