KetoDiet: Nejčastější otázky

Co je to proteinová dieta?

Proteinová dieta nebo také ketodieta, ketonová dieta, ale i tradičněji bílkovinná dieta, je již několik desítek let známý způsob redukce nadváhy a obezity, který poprvé začal aplikovat americký profesor G.L. Blackburn. Při proteinové dietě snižujete obsah sacharidů ve svém jídelníčku a díky tomu se vám lehce upraví metabolismus – dostanete se do ketózy. 

Co je to ketóza?

Hubnutí při proteinové dietě zajišťuje stav zvaný ketóza, ke kterému dochází tehdy, když ve své stravě omezíte obsah všech sacharidů na minimum. V tomto stavu se bude vaše tělo „živit“ z uložených zásob, tj. svým vlastním tukem. Ketóza nastupuje zpravidla 2. — 4. den po zahájení diety, kdy tělo vyčerpá zásoby glykogenu a organismus si jako nový zdroj energie vybere tuky.

 Pro koho je proteinová dieta určená?

KetoDiet je vhodná pro ženy i muže. Na webových stránkách www.ketodiet.cz najdete všechny kontraindikace, kdy nedoporučujeme dietní program absolvovat, případně kontaktujte nejprve svého praktického lékaře a nechat si provést základní vyšetření (v rámci běžné preventivní prohlídky).

Představuje ketodieta nějaké riziko?

Ketodieta nepředstavuje pro zdravého člověka žádné zdravotní riziko. Pro játra, ale i pro celý váš organismus, je mnohem více zatěžující dlouhodobá nadváha i obezita, špatná životospráva nebo pravidelné pití alkoholu. Játra jsou centrálním orgánem látkové výměny našeho organismu. Je to zjednodušeně řečeno dokonalá chemická továrna. Mají zásadní roli v metabolismu všech živin, které jsou pro tělo důležité — bílkovin, sacharidů a tuků. A v neposlední řadě mají velmi důležitou úlohu při detoxikaci organismu. Při hubnutí se do krve uvolňují toxické látky, které jsou obsaženy v tukových buňkách. A jsou to právě játra, jež tyto toxiny při hubnutí zpracovávají.

Jak KetoDiet funguje?

Hubnout budete pomocí jednoho ze 3 snadných dietních plánů, které se liší v délce trvání podle toho, jak velkou nadváhu či obezitu řešíte. Každý dietní plán se skládá ze 3 na sebe navazujících kroků, které zajistí, že budete hubnout postupně a zároveň se naučíte pravidelnosti v jídle. Dietní plán BASIC (pro nižší nadváhu) trvá 3x 2 týdny. MEDIUM (pro střední nadváhu) 3x 3 týdny a plán INTENSE (pro vyšší nadváhu) 3x 4 týdny.

Nechci hubnout, pouze upravit jídelníček

Produkty KetoDiet se dají využít nejen při hubnutí, ale lze je zařadit do zdravého jídelníčku, např. se 2 „ketojídly“ za den zajistíte svému tělu příjem kvalitních bílkovin. Vhodné jsou proteinové tyčinky (při sportu, na cesty), proteinové nápoje nebo proteinové omelety na rychlou večeři. Se 2 proteinovými jídly denně se vaše tělo do ketózy nedostane, nicméně ve spojení s pravidelným pohybem je dost dobře možné, že i touto cestou o pár nadbytečných kilogramů přijdete.

Musím absolvovat všechny tři kroky dietního plánu?

Ano, všechny tři kroky mají svůj smysl. V prvním takzvaně „rychlehubnoucím“ nastartujete svůj metabolismus, protože jíte pouze 5 proteinových jídel KetoDiet doplněných o povolenou zeleninu a zdravé tuky. Druhý a třetí jsou kroky stabilizační, kdy se postupně navracíte k běžným bílkovinným jídlům a racionálnímu jídelníčku.
Pracuji na směny, jak řešit dietu v tomto případě? Mám delší den, ráno brzy vstávám, chodím pozdě spát.I při směnném provozu platí zásada pravidelnosti. V bdělém stavu jezte v pravidelných intervalech po cca 3 hodinách. Pokud máte „delší“ den, je na místě zařadit jeden proteinový nápoj navíc (např. poslední nápoj v 19. hodin a spánek až po půlnoci).

Hrozí po skončení diety tzv. jojo efekt?

Riziko jojo efektu vzniká v případě, pokud člověk absolvuje dietu, která je založena na nízkém energetickém příjmu a organismus si po jejím skončení začne uchovávat „zásoby na horší časy“. Při proteinové dietě ale nehladovíte. Je tedy velmi vhodným začátkem redukce a úpravy celkového životního stylu. Udržení váhy je vždy o přístupu ke stravování po ukončení diety. Zařaďte pravidelný pohyb a dodržujte racionální a vyvážený jídelníček. V takovém případě se jojo efektu nemusíte obávat.

 Jsou proteinová jídla a nápoje KetoDiet bez lepku?

Ano, drtivá většina proteinových produktů KetoDiet je bezlepková. V e-shopu je najdete s ikonkou BEZ LEPKU. Kolikrát denně musím jíst proteinová jídla?V 1. kroku dietního plánu KetoDiet jíte 5 proteinových jídel nebo nápojů denně. Ve 2. kroku si budete každý den dopřávat 4 proteinová jídla nebo nápoje z naší nabídky a k tomu 1 běžné na bílkoviny bohaté jídlo. Všechny proteinové produkty jsou volně kombinovatelné a lze je do jídelníčku zařadit v kteroukoliv denní dobu, pouze tyčinky a kaše doporučujeme jíst spíše v první polovině dne. Ve 3. kroku bude váš jídelníček obsahovat kombinaci 2 proteinových jídel či nápojů KetoDiet a 3 běžná na bílkoviny bohatá jídla. Tento finální krok dietního plánu je velmi významný pro stabilizaci vaší hmotnosti. Ve všech krocích budete svůj jídelníček doplňovat povolenými druhy zeleniny a zdravými tuky.

Musím během dietního plánu pít pouze proteinové nápoje?

Ne, nemusíte. Dietu můžete absolvovat dvojí cestou:a) 5x denně proteinové nápoje + doporučená zelenina.b) 5x denně kterékoliv z proteinových jídel nebo nápojů KetoDiet + doporučená zelenina. Proteinová jídla a nápoje kombinujte podle své chuti. Snadným řešením pro vás může být volba některého z předem poskládaných výhodných balíčků, které sestavily zkušené výživové poradkyně.

Jsou proteinové nápoje ochucené?

Proteinový nápoj si ochutíte sami podle své chuti. Na e-shopu si při objednávce ke všem proteinovým nápojům můžete vybrat příchuťové tablety (na platíčku po 15 kusech). Čeká na vás široká škála smetanových, exotických i ovocných chutí. Proteinový nápoj můžete pít i neochucený nebo vyzkoušet naši novinku – již ochucené proteinové nápoje s příchutí čokoláda nebo banán.

Jak se správně připravují KetoDiet jídla?

Nápoj je moc sladký (či hustý).Návod na přípravu je uveden na obalech. Při přípravě nápoje je třeba dodržet dávkování — 2 zarovnané odměrky. Množství vody (nebo odstředěného mléka) je zcela na vás. Podobně je to s příchuťovou tabletkou. Můžete si dát celou, jen půlku, nebo pít zcela bez příchutě.

Lze připravit proteinový nápoj předem, nebo musí být „čerstvý“?

Nápoj lze připravit i předem, např. ráno si ho namícháte na celý den. Je ale důležité ho uchovat v chladu a rozhodně nenechávat na přímém slunci (vlastnostmi se podobá mléku). Podobně lze připravit i další z KetoDiet jídel — např. omelety, pudinky, kaše.

 Jak je to s pitným režimem v proteinové dietě?

Snažte pitný režim dodržovat Díky němu bude vaše tělo snáze vyplavovat nepotřebné látky. Kvalitní pitný režim také zajistí efektivní vstřebávání určitých živin, nebudete mít suchou pokožku a hraje významnou roli i při termoregulaci. Naopak pokud nebudete dostatečně pít, můžete mít problémy s bolestí hlavy, zácpou, vznikem ledvinových a močových kamenů, infekcí močových cest a podobně. Obecně doporučujeme denně vypít 2,5 — 3 l tekutin. Sáhnout můžete po čisté vodě, neochucených minerálkách, zeleném nebo slabém ovocném a bylinkovém čaji nebo po sirupech KetoDiet.

 

Naučte tělo čerpat energii z vlastních tuků
Proteinová dieta, bílkovinná dieta, ketodieta či ketogenní dieta. Většina z nás tyto pojmy už zaslechla nebo o nich četla. Víte však na čem je založená a proč s její pomocí můžete své tělo naučit spalovat tuky? Pokud chcete zmenšit tukové zásoby, může to být efektivní a trvalé řešení. Stačí jen na pár týdnů výrazně omezit ze své stravy sacharidy a sledovat úbytky na centimetrech.
Proteinová dieta je známá již několik desítek let. Jedná se o změnu nastavení metabolismu, kdy vaše tělo začne samovolně spalovat tuky, aniž by docházelo ke ztrátě svalové hmoty. To je jeden z hlavních benefitů proteinové diety oproti jiným redukčním metodám.
Každá cesta za vysněnou postavou začíná v kuchyni úpravou jídelníčku. Tato konkrétně spočívá ve snížení obsahu sacharidů, a naopak ve velmi mírném navýšení příjmu bílkovin. „Obecné doporučené množství je 0,8 až 1,2 g bílkovin na 1 kg ideální tělesné hmotnosti. Průměrná žena s vahou 65 kg by tak měla denně sníst přibližně 65g bílkovin. Takové množství je například v jednom čtvrtkilovém krůtím prsu. Při ketodietě je doporučená denní dávka bílkovin 1,2 g až 1,4 g. Zvýšení je opravdu minimální,“ uvádí výživová specialistka a dietní koučka Martina Dvořáková z české značky KetoDiet, která vyrábí pokrmy a nápoje vhodné právě pro tento stravovací režim. Jedná se o vyvážená jídla se zvýšeným obsahem bílkovin, jež vás zasytí a jsou jednoduchá na přípravu.
Prvotním předpokladem úspěchu je dostat organismus do ketózy, jinak řečeno do stavu metabolismu, kdy naše tělo zpracovává většinu energie z vlastních tukových zásobáren a ne ze sacharidů přijímaných ve stravě. „Tento stav je pro nás naprosto přirozený a vzniká fyziologicky v situaci, kdy má tělo omezený přístup k sacharidům, jež naše buňky využívají jako preferovaný zdroj energie,“ říká Martina Dvořáková. Dodává, že do ketózy se dostaneme po několika dnech, kdy snížíme příjem sacharidů pod 50 gramů denně. „To znamená, že vyřadíte rýži, těstoviny, pečivo, brambory, sladkosti a ovoce. Nahradíte je zeleninou, která také obsahuje sacharidy, jež se do denního příjmu počítají a hlavně stravou bohatou na bílkoviny. Ty jsou daleko sytější a pocity hladu se dostavují méně často. Teprve poté nastává stav, kdy tělo začne čerpat energii z tuků. Váha se tak téměř okamžitě začne pohybovat směrem dolů, což většinu lidí pozitivně naladí a povzbudí do dalšího hubnutí,“ uvádí Martina Dvořáková.

 

 

KetoDiet: Tipy na recepty

Recepty s proteinovými polévkami KetoDiet

Španělská česneková polévka (2 porce, 30 minut)
1 proteinová rajčatová polévka s nudlemi KetoDiet
4 stroužky česneku
4 rajčata
2 hrsti petrželky
3 vaječné bílky
Olivový olej
Dle chuti pepř a sůl

Postup
Česnek a rajčata oloupeme. Česnek nakrájíme na plátky a rajčata nasekáme na drobno. V hrnci opatrně osmahneme česnekové plátky dozlatova a přidáme rajčata. Dosolíme, přisypeme polovinu petrželky a krátce vše podusíme. Základ polévky zalijeme vodou a necháme asi 10 minut provařit. Poté přidáme rozšlehané bílky, zbytek petrželky a jeden sáček rajčatové polévky KetoDiet. Vše důkladně promícháme. Polévku zakryjeme, odstavíme a necháme asi 5 minut dojít.

Zelná polévka (1 porce, 15 minut)
1 proteinová polévka gulášová KetoDiet
Kysané zelí
Mladá cibulka

Postup
Kdo není fanouškem obyčejné gulášové polévky, máme pro něj výborný tip. Uvařte si proteinovou gulášovou polévku podle návodu na obale. Na pánvičce poduste kysané zelí s mladou cibulkou. Přidejte do gulášové polévky. Rázem je z ní úplně jiná polévka, kterou si zamilujete.

Recepty s proteinovými omeletami KetoDiet

Omeleta se žampiony a pórkem (1 porce, 10 minut)
1 proteinová omeleta KetoDiet s libovolnou příchutí
1 lžíce olivového oleje
1 pórek
4 žampióny
Dle chuti pepř, sůl a tymián

Postup
Na teflonové pánvi rozehřejeme trochu olivového oleje. Na něm osmahneme kolečka pórku a na plátky nakrájené žampiony. Restujeme doměkka, můžeme podlít troškou vody. Ochutíme solí, pepřem a kořením. Podle návodu na obalu si připravíme proteinovou omeletu KetoDiet, kterou naplníme směsí žampionů a pórku. Podáváme s čerstvou zeleninou či zeleninovým salátem.

 

Cuketové placky (1 porce, 20 minut)
1 proteinová omeleta s hříbkovou příchutí KetoDiet
1 bílek
1 česnek
1 cuketa
1 salátová okurka
Olivový olej

Postup
Nastrouháme cuketu a smícháme s proteinovou omeletou s hříbkovou příchutí. Přidáme 1 bílek a pořádně promícháme. Jednotlivé cuketové placky můžete připravit na obyčejné pánvi anebo lívanečníku, který vytřete kapkou olivového oleje. Na talíř nakrájejte salátovou okurku a doprostřed pokládejte cuketové placky.

Omeleta s rajčaty a mozzarellou (1 porce, 10 minut)
1 proteinová omeleta KetoDiet s libovolnou příchutí
7 cherry rajčátek
½ mozzarelly
100 g polníčku

Postup
Na kapce olivového oleje lehce orestujeme rajčátka, která jsme přepůlili. Mezitím si připravíme podle návodu na obalu proteinovou omeletu KetoDiet a rajčata s ní přelijeme. Jakmile je omeleta hotová, ztlumíme, nebo zcela vypneme plamen a ještě na pánvi na ni poklademe plátky mozzarelly a polníček. Omeletu ihned přeložíme (mozzarella povolí a začne se roztékat) a podáváme.

Omeleta s řapíkatým celerem (1 porce, 10 minut)
1 proteinová omeleta KetoDiet s libovolnou příchutí
Řapíkatý celer
Bílá ředkev
Špenát

Postup
Podle návodu na obalu si připravíme proteinovou omeletu KetoDiet. Osmažíme z každé strany na pánvi na kapce olivového oleje a odložíme na talíř. Dozdobíme řapíkatým celerem, bílou ředkví a špenátem.

 

Recepty s proteinovým nápojem KetoDiet

Protein chia puding (1 porce, 10 minut)
150 g bílého jogurtu
2 lžíce proteinového nápoje KetoDiet
150 ml vody
Chia semínka
Čerstvé ovoce

Postup
Připravíme si proteinový nápoj KetoDiet s jahodovou příchutí a vsypeme do něj chia semínka. Ideální poměr cca 2 polévkové lžíce a 150 ml tekutiny. Necháme alespoň půl hodiny odležet, doporučujeme ale nechat v lednici klidně přes noc. Přimícheáme skyr nebo bílý jogurt a dozdobíme čerstvým ovocem.

Recepty s proteinovými kašemi KetoDiet

Vanilková zmrzlina (1 porce, 15 minut)
1 proteinová kaše s vanilkovou příchutí KetoDiet
250 ml vody
Máta na ozdobu

Postup
Podle návodu si připravíme porci vanilkové kaše. V misce ji vložíme na 5—10 minut do mrazáku. Můžeme dozdobit mátou a pustit se do mlsání bez výčitek.

Recepty s proteinovou palačinkou, proteinovými tyčinkami a proteinovým pudinkem KetoDiet

Čokoládový dort (6 porcí, 30 minut)
1 proteinová palačinka s vanilkovou příchutí KetoDiet
4 proteinové tyčinky s příchutí čokoláda KetoDiet
3 proteinové pudinky s čokoládovou příchutí KetoDiet
2 lžičky kakaa
60 g kokosu
500 ml mléka
100 ml vody
1 kelímek šlehačky

Postup
Skvělá zpráva pro příznivce sladkého. Dort si můžete dát, i když jste v dietním plánu, a to ve 2. nebo ve 3. kroku. Jedinou podmínkou je, že vynecháte šlehačku. Proteinové tyčinky (s příchutí čokoláda nebo jiné vaše oblíbené) nastrouháme na struhadle na hrubo.
Přidáme směs na proteinovou palačinku s vanilkovou příchutí, nebo 4 bílky, dále 1 lžičku kakaa, 100 ml vody a vše pořádně promícháme. Na plech si připravíme pečicí papír, na který směs vysypeme a lžící uhladíme. Dáme péct na 180 °C (horkovzduch) na 8-10 minut.
Do misky vysypeme 3 sáčky proteinového pudinku s čokoládovou příchutí, přidáme 500 ml mléka, pomocí mixéru rozmícháme a vložíme do lednice, dokud pudink neztuhne (na cca 30 min). Mezitím si našleháme šlehačku se ztužovačem (pokud přidáváte).
Tuhý pudink smícháme jemně se šlehačkou a lžičkou kakaa.
Vzniklý krém nalijeme na korpus, který máme připravený ideálně v dortové formě, dozdobíme (třeba malinami) a necháme zatuhnout.

Recepty s proteinovým pudinkem KetoDiet

Banánové pokušení (6 porcí, 45 minut)
1 proteinový pudink s vanilkovou příchutí KetoDiet
2 banány
20 g datlí
50 g jáhlové mouky
10 g kokosového oleje
50 g mandlí
100 g sušených meruněk
100 g vlašských ořechů

Postup
Sušené ovoce a ořechy rozmixujeme v mixéru a přidáme i rozmačkaný banán a jáhlovou mouku pro tužší konzistenci (každý podle svého uvážení). Pečeme na pečicím papíře v troubě při 150 °C cca 25 min. Necháme vychladnout a korpus potřeme marmeládou, dále položíme vrstvu banánu a navrch dáme pudinkový krém. Místo klasického vyzkoušejte proteinový pudink KetoDiet, který můžete smíchat s kokosovým olejem.

Pudinkový vanilkový dort (4 porce, 40 minut)
4 proteinové pudinky s vanilkovou příchutí KetoDiet
200 g směsi semínek a oříšků
250 g tvarohu
1 vejce
600 ml vody

Postup
Směs ořechů (volte ty, které máte rádi nebo které vám aktuální krok dietního plánu dovoluje) rozmixujeme tyčovým mixérem a přidáme vajíčko. Těsto nalijeme do formy a pečeme v troubě 20 minut na 180 °C. Mezitím si rozmícháme 4 vanilkové pudinky KetoDiet s 600 ml vody a pokud jste již ve 3. kroku, nebo po skončení dietního plánu, můžeme místo jednoho pudinku přidat polotučný tvaroh. Pudinkovou směsí pomažeme korpus a dáme na 3 hodiny do lednice ztuhnout. Ozdobíme rozehřátou čokoládou (na tu v dietě pozor) nebo třeba nastrouhaným kokosem.

Více receptů najdete na www.ketodiet.cz/recepty/.