I muži mohou být v přechodu

S přibývajícím věkem dochází k fyziologickým změnám nejen v těle žen, ale také v tělech mužů. Tvorba hormonů se snižuje či úplně chybí, což vede k výskytu nejrůznějších jevů, které mohou mít za následek snížení kvality života a mohou být příčinou některých dalších onemocnění.


K označení tzv. mužského přechodu, či klimakteria, se často používá termín andropauza, ale do skutečné andropauzy má poměrně daleko. Andropauza totiž označuje stav, kdy je tvorba mužských pohlavních hormonů úplně zastavena. Pokles tvorby hormonů však bývá u mužů postupný a většinou k němu nedochází naráz, jako je tomu u žen. Snížená tvorba mužských pohlavních hormonů a rovněž i plodnost tedy zůstávají zachovány do poměrně vysokého věku. Méně pohlavních hormonů se u mužů projevuje například zvýšenou únavou, podrážděností, problémy s erekcí nebo poklesem chuti na sex.
Výskyt příznaků mužského klimakteria bývá ovlivněn různými faktory, jako je dědičnost, kouření, obezita, dieta, alkohol, různé stresové situace či pohybová aktivita.
Ženy jsou v tomto směru oproti mužům ve výhodě, protože mají gynekologa, na kterého se mohou obrátit a který vše vyřeší z jednoho místa, zatímco péče o muže v přechodu je rozložena mezi různé lékaře, například urology, sexuology, endokrinology, andrology či praktické lékaře. Nezastupitelnou roli poradce v oblasti klimakteria může sehrát rovněž lékárník a lékárna jako nejdostupnější zdravotnické zařízení.