Pro mnoho pacientů trpící kožními defekty je oblíbenou a osvědčenou volbou ozdravný pobyt u Mrtvého moře, které díky vysokému obsahu minerálů jako je jód a brom poskytuje vhodné podmínky pro léčbu lupénky, různých ekzémů a dalších kožních onemocnění. Tuzemská společnost Fysiomed CS však uvedla na trh přírodní produkt z českých minerálů: Iodinebrom pomáhá při léčbě dokonce s vyššími účinky, než má moře.
Každý Čech si nemůže dovolit nákladnou cestu do zahraničí a následný léčebný pobyt u Mrtvého moře. Takové pobyty nehradí ani české zdravotní pojišťovny. Cena takového pobytu doporučovaného nejméně na 14 dnů se tak snadno vyšplhá na částky ve výši desetitisíců korun.
„Dobrou alternativu ale poskytuje léčba, která naopak využívá naše místní minerální zdroje. Patří do nich takzvaná jodobromová solanka, jež se těží v oblasti Ostravska v hloubce několika set metrů Solanku. Tvoří ji zakonzervovaná voda pravěkého moře, které se u nás vyskytovalo před 6,5 až 11 miliony lety. Tato voda je totiž extrémně bohatá na jód a brom. Právě proto se začalo využívat jodobromové solanky pro výrobu kosmetických a léčebných přípravků, jakými jsou balneo koncentráty pro ozdravné koupele nebo jodobromové solné masti,“ potvrzuje Miroslav Kaleta ze společnosti Fysiomed. Pro zajímavost se v současnosti jodobromová voda již netvoří, její podzemní zásoba je omezená, a je proto velmi cenná.
Obsah jódu a bromu v jodobromové solance desetinásobně převyšuje vodu z Mrtvého moře. Tyto přípravky jsou díky tomu velmi účinné, ale také cenově dostupné naprosto všem lidem trpícím na kožní neduhy. Ceny se totiž pohybují okolo 200 korun za balení. A způsob použití? Jednoduše se ředí s vodou a používá se do koupelí nejlépe s jodobromovým solným balzámem po koupeli.
A jaké zkušenosti máte vy? Preferujete ozdravné pobyty, nebo využíváte některé z dostupných přípravků?
Jodobromová solanka v Evropě
V Evropě se jodobromová solanka vyskytuje pouze v Itálii, Rakousku, jižním Polsku a jedna z nejúčinnějších, s nejvyšším obsahem léčivých látek, právě na Ostravsku. O jejích příznivých účincích na zdraví věděli lidé už ve 13. Století. Systematicky se začala využívat v polovině 19. století. První lázeňskou sezonu, kdy se lidé koupali ve vanách s jodobromovou vodou, zažilo Ostravsko v roce 1867.
Účinky jodobromové vody
Při lokální aplikaci jodobromové vody na kůži se jod chemicky váže na kožní kryt. Vytváří se přitom takzvané jodové depo, jež je vodou nesmyvatelné. Z něho se poté jod vstřebává do organizmu. Jodobromová voda změkčuje vazivové struktury, uvolňuje svalové kontraktury, zlepšuje prokrvení tkání a orgánů, zmírňuje akutní i chronické zánětlivé procesy, zklidňuje kožní defekty. Díky vázodilatačnímu účinku a vlivu na pojivo snižuje krevní tlak (mírněji než CO2) a výrazně zvyšuje vstřebávání zánětlivých výpotků. Spolu s vlivem termoterapie při zevní balneaci (při aplikaci koupelí nebo obkladů) působí také výrazně analgeticky, zmírňuje spasticitu svalů. Lázeňská léčba s pomocí jodobromové vody podporuje imunitní procesy, má příznivý účinek na celkovou kondici, motoriku a funkci periferního i centrálního nervového systému.