Festival uměleckého skla

Galerie Minea ve spolupráci s Euronova Group pořádá již čtrnáctý ročník festivalu uměleckého skla Glass Fest Karlovy Vary 2014. Oficiální doprovodná akce Mezinárodního filmového festivalu je k vidění v prostorách karlovarské Vřídelní kolonády do 31. srpna 2014.


Galerie Minea a Mgr.A. Radek Stehlík ve spolupráci se společností Euronova Group tradičně i letos uspořádala přehlídku současné sklářské tvorby Glass Fest Karlovy Vary 2014. Významná výstava pod záštitou hejtmana Karlovarského kraje PaedDr. Josefa Novotného a primátora Karlových Varů Ing. Petra Kulhánka se stala nedílnou součástí týdenní události v Karlových Varech. Jedná se o oficiální doprovodný program 49. ročníku Mezinárodního filmového festivalu. S výstavou, která samotná je k vidění až do konce srpna, se každoročně pojí Správa přírodních léčivých zdrojů a kolonád v Karlových Varech. Kurátorem výstavy se již tradičně stává PhDr. Jaroslav Polanecký PhD. z Fakulty umění a designu Univerzity J.E.Purkyně v Ústí nad Labem. Architektem expozice je Václav Kouba z Karlových Varů. Hlavním partnerem se stala společnost ELIOD servis.

Těžištěm akce je reprezentativní výstava současného skla v prostorách přízemí a patra Vřídelní kolonády, kde se představí více než třicet výtvarníků a skutečných mistrů v oboru z ČR. Ze zahraničních hostů se účastní třináct autorů. K vidění bude celkem šedesát pět exponátů. Organizátoři připravili zajímavou přehlídku prací současných autorů všech věkových skupin, zastávajících různé názory na tvorbu a vyjadřujících se prostřednictvím rozmanitých technik a technologií. Pořadatel Glass Fest Karlovy Vary 2014 Radek Stehlík se kromě vlastní umělecké tvorby zabývá organizováním výstav doma i v zahraničí. „Skla různých barev včetně klasického křišťálu považuji za mimořádně silné materiály pro umělecké vyjádření. Pro mne, i pro většinu mých kolegů, je sklo i díky různým sklářským technikám a technologiím silnější, a často je i přesvědčivější než např. bronz, mramor nebo olejomalba. Za podstatný považuji také fakt, že se jedná o materiál českého národního významu“, říká provozovatel Galerie Minea. Více informací se dozvíte na: www.glassfest.cz.

Festivaly uměleckého skla s cílem představovat ateliérovou tvorbu se v interiérech Vřídelní kolonády konají již od roku 2000. Jedná se o událost celostátního významu s přesahem do zahraničí nejen vzhledem k účasti zahraničních umělců, ale zejména pokud jde o strukturu návštěvníků, kteří mají možnost ve veřejném prostoru seznámit se špičkovými výsledky oboru. Kolekce uměleckého skla z karlovarského sklářského festivalu byla s velkým úspěchem představena např. na přehlídce Česká Republika – křižovatka Evropy, která se konala v listopadu 2007 v Pekingu nebo na výstavě Czech perspective na festivalu uměleckého skla Anglie ve Stourbridge v roce 2012. Výstava sklářů je koncipována jako pravidelná přehlídka autorské sklářské tvorby, která si již vydobyla renomé mezi sklářskými umělci i odbornou veřejností. V uplynulých ročnících se na přehlídkách představilo již více než dvě stě sklářských výtvarníků včetně těch nejrenomovanějších z domova i zahraničí.

Radek Stehlík se sklu věnuje více než 20 let, studoval na SUPŠ sklářské v Kamenickém Šenově a na VŠUP u prof. V. Kopeckého. Působil na stáži v Pilchuck Glass School v USA a založil a provozoval galerii a sklářské studio v Roudnici n.L. Nyní má sklářské studio v Karlových Varech a s manželkou Janou Stehlíkovou provozuje Galerii Minea na Vřídelní kolonádě v Karlových Varech. V jeho autorské tvorbě převládá hutně tvarované sklo. S hutního skla a černé žuly vytvořil rozměrnou plastiku „Strom života“ pro golfový klub La Manga ve Španělsku (2001) nebo např. „Slunce a tančící vesmír“, který dominuje vstupní hale karlovarského hotelu Sanssouci. Jeho autorská tvorba je zastoupena v řadě veřejných sbírek v evropských i zámořských muzeích (Shanghai muzeum of Glass, Muzeum Lauscha – Německo, sbírka města Lommel – Belgie, Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze a další).