V roce 1995 proběhla v Česku první úspěšná laserová operace očí bezbolestnou metodou LASIK a počet operací od té doby neustále roste. Za dobu své existence se laserové přístroje zdokonalily natolik, že jsou schopny oční vadu odstranit za několik málo minut s minimálním rizikem.
Česko se tak stalo velmocí očních operací, kam se jezdí nové postupy učit oční chirurgové z celého světa.
Jen operaci šedého zákalu podstoupí v Česku 80 tisíc lidí ročně. Šedý zákal je nejčastější oční operací na světě, zároveň tato operace patří k těm, které prošly největším vývojem. „Oční chirurgie je velmi dynamicky se rozvíjející obor a v posledních letech se výrazně změnila. Výrazným přínosem při operaci šedého zákalu bylo vyvinutí nové trifokální čočky, která umožňuje, aby lidé viděli na všechny vzdálenosti i bez brýlí. Vývoj zasáhl nejen operace šedého zákalu, které se už na rozdíl od dřívějšího ultrazvukového postupu provádějí laserem. Moderní lasery tuto operaci činí bezpečnější a preciznější. Stále se rozvíjejí laserové operace očních vad, u nichž v současné době lasery představují skutečný hi-tech. Dnešní lasery umějí za jednu sekundu umístit až tisíc laserových bodů, které se musí všechny umístit do přesně daného místa tak, aby chirurg opracoval optiku oka co nejkvalitněji,“ popsal Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.
Česká oční chirurgie patří ve světě ke špičce, dlouhodobě se jí daří držet trend s vývojem nejmodernějších technologií. „Obzvlášť v laserových operacích očních vad je Česko naprostou světovou špičkou. O tom svědčí i časté návštěvy světových chirurgů, kteří se sem jezdí učit pracovat s novými technologiemi. Navíc díky kvalitě operací každoročně stoupá počet pacientů, kteří mají o tyto operace zájem. V Česku využívají oční chirurgové modernější technologie než v USA. To je dáno především tím, že američtí lékaři jsou hodně svazováni regulacemi, které způsobují zpoždění v přijetí nových technologií,“ vysvětlil Pavel Stodůlka.
Obrovská část populace ve světě nemá přístup k dostatečně kvalitní oční péči. Problémy mají i obyvatelé okolních států. Kvůli odstranění očních vad jezdí do Česka. „Podstatně hůř je na tom například Polsko, kde se na operaci šedého zákalu čeká dva roky i déle. Přitom neoperovaný šedý zákal je nejčastější příčinou slepoty ve světě, stále více pacientů z Polska proto vyhledává operace na českých klinikách. Překvapivě i v sousedním Rakousku se provádí podstatně menší počet operací očních vad a ani veřejnost možnosti odstranění očních vad nezná tak dobře jako pacienti v České republice. Česko tedy Rakousko předběhlo jak v informovanosti, tak v počtu operací. Dlouhé čekací doby jsou i v Maďarsku a Rumunsku a nesrovnatelně horší péče je například na Ukrajině a v mnoha zemích třetího světa,“ řekl Pavel Stodůlka.
Vývoj oční chirurgie stále pokračuje. Světové týmy vyvíjejí umělé rohovky a sítnice, díky kterým mohou vidět i lidé, kteří byli několik let slepí. Odborníci navíc nevylučují, že by operace mohli provádět roboti. „Několik výzkumných týmů ve světě pracuje na vývoji nové sítnice, která by mohla vrátit zrak lidem, kteří oslepli z důvodu poškození sítnice, typicky u cukrovky. Není ani vyloučeno, že v budoucnu budou oční operace provádět roboti. Oční operace je dobře definovatelná a je možné uvažovat o zkonstruování přístroje, který podstatnou část operace – nebo dokonce celou – udělá sám. V dohledné době však není takový přístroj určitě schopen operovat složitější zákroky, při nichž je úloha zkušeného očního chirurga nezastupitelná,“ uzavřel Pavel Stodůlka.