Schopnost zhodnotit své úspory prostřednictvím investic je v Česku nízká. Takřka 30 procent Čechů neinvestuje či nespoří vůbec. Základní ekonomické pravidlo – odložit 10 procent příjmů – opomíjejí především ti, kteří by je měli dodržovat velmi striktně: nízkopříjmové skupiny.
Pokud už se lidé pro zhodnocení prostředků rozhodnou, drží se při zemi. Přibližně čtvrtina Čechů je ochotna investovat jen mezi 10 a 50 tisíci ročně. Oproti mužům jsou ženy opatrnější – i za cenu nižšího výnosu dávají přednost jistějším produktům.
Názor, že častěji investují muži, už dávno neplatí. V současné době jsou investice mezi ženami a muži vyrovnané. Přesto se jejich způsob zhodnocování peněz diametrálně liší. „Ženy jsou konzervativnější, více se obávají možných rizik. Také z toho důvodu ženy zpravidla investují nižší částku, naopak více spoří. Proto jsou v celkovém objemu výnosy žen nižší než ty, které mají muži. Podle průzkumu Generali PPF Invest ženy své peníze nejčastěji vkládají do fondů peněžního trhu, smíšených fondů nebo dluhopisů. Naopak muži investují především do akcií a akciových fondů,“ popsal Jan Malý, ohlášený společník veřejné obchodní společnosti Vše pro insolvenci (VPI).
Obecně se Češi drží tradičních produktů, populární je stále stavební spoření. Trh se ale rychle mění. „K nejbezpečnějším investicím patří nemovitosti, případně investiční instrumenty vydávané či garantované státem. Na druhé straně v současné době už tak výhodným zhodnocením financí není například právě stavební spoření. Základní podmínkou úspěchu je zjištění co možná nejvíce informací o daném způsobu investování. Informovanost je asi nejvýznamnější podmínkou úspěšné investice. Důležité také je sledování trhu – co bylo výhodné před rokem, ale i před čtvrtrokem, už dnes může být riskantní,“ uvedl Jan Malý.
Odvážnějšími investory jsou muži a mladí lidé. Částky nad 50 tisíc korun nejvíce investují lidé mezi 25 a 34 lety, zpravidla muži. Částku nad 50 tisíc korun je totiž ročně ochotná investovat jen pětina žen. „Nejopatrnější jsou lidé mezi 35 a 44 lety, z nichž tuto sumu ročně investuje necelých sedm procent. Paradoxně nejvíc investic realizuje právě tato skupina lidí. Češi začínají investovat v okamžiku, kdy začínají kumulovat úspory. Nejčastěji se tak děje právě kolem 40. roku věku,“ řekl Jan Malý.
V porovnání se západní Evropou jsou Češi v oblasti investic stále pozadu. „Hlavním důvodem toho, že velká část Čechů neinvestuje vůbec, je nízké povědomí o možnosti investovat a také skutečnost, že v České republice jsou lidé stále spíše zvyklí spořit než investovat. Základním kritériem, podle kterého se lidé pro investici rozhodují, je jistota a rychlost návratnosti investice a také její ziskovost,“ uvedl Jan Malý.