Drtivá většina Čechů (87 %) vidí seniory pozitivně jako obohacení společnosti, myslí si ale, že jsou nespokojení a většinou finančně nezajištění. Přitom většina seniorů vnímá své stáří pozitivně. 40 % si důchod užívá a 29 % se cítí stejně jako v mladším věku.
Více jak polovina respondentů neví, na koho se obrátit, když potřebuje pomoci řešit problémy týkající se stáří – tedy zdravotní a sociální pomoc a poradenství, vyplývá z aktuálního průzkumu poradenského portálu Sue Ryder Neztratitsevestari.cz.
Více jak 52 % lidí, kteří jsou nyní v neseniorském věku, se dle průzkumu svého stáří obává. 45 % tuto otázku neřeší a pouze necelá 3 % se na důchod těší. Přitom většina seniorů vnímá své stáří pozitivně. 40 % si důchod užívá, 29 % se cítí stejně jako v mladším věku, ale 24 % seniorů se necítí ve svém věku dobře a obává se budoucnosti. Více jak 44 % se setkalo s nějakou formou diskriminace kvůli věku.
„Důležitým signálem pro společnost také je, že přes 56 % respondentů neví, na koho se obrátit, když potřebují pomoci řešit problémy týkající se stáří – tedy zdravotní a sociální pomoc a poradenství. To je jeden z důvodů, proč jsme zprovoznili poradenský portál Neztratitsevestari.cz, kde senioři i jejich rodiny najdou informace týkající se stáří, aktuální novinky i rady profesionálů, které pomohou při řešení životních situací,“ říká Denisa Ratajová, Sue Ryder.
Pouze 13 % Čechů vnímá seniory negativně jako přítěž. Většina (87 %) si cení jejich zkušeností a považuje je za obohacení společnosti. Celých 68 % si ale myslí, že senioři jsou většinou nespokojení a 74 % je toho názoru, že jsou většinou finančně nezajištění.
„O finanční zajištění seniorů by se dle většiny dotázaných (73 %) měl postarat stát, dle názoru 19 % by finance měla zajistit rodina, 6 % si myslí, že by se měl každý postarat sám o sebe. Dle názoru většiny (79 %) by se měl stát postarat i o sociální a zdravotní standard seniorů. 19 % Čechů je toho názoru, že by se v tomto ohledu měla postarat o seniory rodina a 4 % si myslí, že by se měl postarat každý sám o sebe,“ říká Tomáš Kučera ze společnosti Rondo Data, která průzkum realizovala.
Za největší hodnotu seniorů a stáří považují Češi zkušenosti (74 %) a moudrost (13 %). Pouze 4 % si myslí, že nemá žádnou hodnotu.