Na to, aby se jaro negativně podepsalo na našem zraku, nemusíme být ani kutil, ani zahrádkář. Stačí si vyrazit do rozkvétající přírody za sportem, nebo jen tak na procházku a lehký pylový deštík nám udělá během pár vteřin ze života peklo.
„Oční alergie, neboli alergická konjuktivitida, je důsledkem poruchy imunitního systému. Naše oči při ní reagují na alergeny, jako je například pyl, plíseň, srst zvířat nebo roztoči. V momentě, kdy se alergeny dostanou do očí, způsobí podráždění oční spojivky, která se zanítí. Oči začnou svědět, pálit nebo opuchat,“ popisuje primářka oční kliniky DuoVize Valešová příznaky zánětu spojivek. Podle ní už nám v tomto případě samotné ochranné brýle nepomohou. „Nejdůležitější je zamezení kontaktu s alergenem, takže
v době maximálního výskytu pylových zrn či jiných alergenů v ovzduší, raději co nejméně vycházet ven. Při příchodu domů pak je vhodné oči důkladně propláchnout, ale ideální je osprchovat se celý a nejlépe i vyměnit oblečení. Pokud jezdíte autem, neměli bychom šetřit na kvalitních pylových filtrech a jejich časté údržbě.“
Vedro nikterak nenahrává ani uživatelům kontaktních čoček a dioptrických brýlí. „Zvláště kontaktní čočky s vysokým obsahem vody mohou v horkém prostředí dříve vysychat a dráždit oči. Při plavání, zejména v přírodních koupalištích, zvyšují kontaktní čočky výrazně riziko infekčního zánětu rohovek. Proto je vhodné při vodních sportech kontaktní čočky nepoužívat,“ varuje MUDR. Jana Mikšovská z oční kliniky DuoVize a dodává, že ani brýle nejsou to pravé: „Pot kolem nosníku a nožiček brýlí může v horkém počasí dráždit přilehlou pokožku a vyvolávat kontaktní záněty kůže. Brýle bývají zároveň zejména v létě při vodních sportech překážkou, hrozí zde utopení brýlové korekce, a přes zacákaná brýlová skla člověk prostě nevidí. Asi nejlepší alternativou ke kontaktním čočkám či dioptrickým brýlím jsou v současné době spolehlivé, ověřené a bezpečné laserové operace dioptrických vad.“