Krátkozrakost, nejčastější oční vadu, může vyřešit laserová operace

Mhouříte oči, abyste jasně viděli do dálky? Míjíte své přátele na ulici, aniž byste je poznali?  Pokud ano, jde o první příznaky myopie, tedy poruchy vidění na dálku. Krátkozrakost je vůbec nejčastější dioptrickou vadou, trpí jí až 30 % populace.

Řešením jsou brýle, kontaktní čočky nebo laserová operace. Ta je z hlediska celkových nákladů v součtu jednoznačně nejvýhodnějším a navíc komfortním řešením.
„Ne každý je vhodným kandidátem k provedení laserového zákroku,“ reaguje MUDr. Petr Novák, hlavní chirurg Refrakčního centra Praha, a upřesňuje: „Právě proto u nás všichni zájemci nejprve podstoupí zevrubné vyšetření a pohovor s lékařem. Existují totiž patologické stavy oka, u kterých zákrok není možné provádět.

Dalšími důležitými kritérii jsou i věk a celkový stav pacienta, onemocnění, se kterými se léčí, a léky, které užívá. To vše by mohlo hojení rohovky po zákroku modifikovat či komplikovat.
Další podmínkou pro absolvování refrakčního zákroku je standardně věk 18 let, stabilita vady a nepřítomnost závažných očních či celkových onemocnění, které by mohly ovlivnit průběh zákroku či pooperační hojení. Zákrok není vhodné provádět v těhotenství, zejména v prvních 20ti týdnech gravidity, ani v období kojení.“
Ve světě nejrozšířenější, léta s úspěchem používanou metodou laserové korekce všech základních dioptrických očních vad je metoda LASIK. Důvod obliby této metody je zřejmý, stačí shrnout její základní přednosti: bezbolestná, rychlá, s minimální dobou rekonvalescence, spolehlivá, bezpečná a přesná. Vlastní laserový zákrok je otázkou několika desítek sekund. Celá operace trvá přibližně 15 minut, vše je prováděno při vědomí pacienta. Nejprve jsou aplikovány kapky pro znecitlivění oka, víčka jsou následně fixována rozvěračem, takže obavy z mrknutí v nepravou chvíli jsou zbytečné. Řasy a okolí oka je kryto speciální sterilní folií. Pacient při operaci necítí žádnou bolest, jeho úkolem je jen klidně ležet a sledovat fixační bod (blikající červený bod cca 20 cm před okem). Poloha oka je v průběhu operace monitorována automatickým systémem (tzv. eye-tracker), který při drobných pohybech upravuje směr laserových pulsů, a zabraňuje tak jejich nežádoucímu vychýlení. Průběh zákroku je sledován přes mikroskop operatérem, který může v každém okamžiku proces přerušit. Zraková rehabilitace trvá zpravidla jen několik hodin, velmi rychlý a bezbolestný průběh hojení umožňuje návrat k běžným aktivitám už druhý den po operaci. Zkušený oftalmolog MUDr. Petr Novák připomíná jen několik pooperačních opatření, které však život nijak zásadně nekomplikují: „Klientům doporučujeme v prvních dnech po operaci oko v žádném případě nemnout, vyvarovat se úderu do oka – nevhodné jsou kontaktní sporty, koupání na koupalištích či v bazénech, sauna, solárium, pobyt v příliš prašném či zakouřeném prostředí… A ženy by asi na týden po operaci měly omezit líčení.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.