Vánoční půjčky: kvůli svátkům se lidé zadluží i na několik let

Lidé v Česku si před letošními Vánocemi berou víc půjček než loni, vyplývá to z nejnovějších dat úvěrových společností. Podle odborníků si v předvánočním období půjčuje každý šestý Čech.


Lidé, kteří vánoční nákupy financují prostřednictvím půjčky, se nejčastěji zadlužují částkou do 30 tisíc korun. Právě předvánoční půjčky jsou modelovými situacemi, jak se zadlužit dlouhodobě. „V předvánočním období jsou lidé logicky pod větším tlakem na nutnost získávání financí. Zároveň se snižuje jejich schopnost vyhodnotit rizikovost půjčky a neuváženě podepisují nevýhodné smlouvy. Na vánoční dárky si půjčují lidé napříč věkovým spektrem, jedná se většinou o lidi finančně méně gramotné. Půjčky na vánoční nákupy jsou jedním z příkladů zahájení řetězce tvorby dluhů, který končí v oddlužení. Půjčené peníze pak splácejí řádu let,“ popsal Jan Malý, ohlášený společník společnosti VPI CZ, v.o.s.
Až 65 procent lidí by si vetší sumu půjčilo od rodiny nebo přátel, jde zejména o mladé. Návratnost těchto půjček je ale velmi riziková, lidem se jednoduše příbuzným nechce splácet. „Každá čtvrtá problematická pohledávka, se kterou se na nás lidé obracejí, je nesplácená půjčka blízkému člověku, ať už v rodině anebo kamarádovi. Výše půjček, které řešíme, se pohybuje od tří tisíc do 1,3 milionu korun, v průměru činí jeden dluh 110 tisíc korun. Téměř 40 procent pohledávek pochází z Prahy,“ potvrdil Tomáš Medřický z portálu ePohledávky.cz.
Průměrně si Češi na Vánoce půjčují 7300 korun. A právě nižší částky řeší zpravidla půjčkou u nebankovní instituce. Některé nebankovní společnosti během posledního kvartálu dosáhnou až 75 procent ročního objemu poskytnutých půjček. Před těmito institucemi ale odborníci důrazně varují. „Preferoval bych vždy půjčku u velkých bankovních ústavů před půjčkou u menších firem zabývajících se poskytováním spotřebitelských úvěrů. Negativní následky půjčky mohou být stejné, ať už jde o půjčku nebo úvěr. Vždy je nutné kontrolovat výši odměny za poskytnutý úvěr, výši smluvních pokut, celkově pak položku roční procentní sazby nákladů – RPSN. Položka RPSN přesahující 40 až 50 procent by již měla být alarmující. Třetina Čechů ale neví, co si pod zkratkou představit, nerozumí jejímu významu, a proto její výši nevěnuje dostatečnou pozornost,“ upozornil Jan Malý.