Vánočka patří k českým svátkům

Oslavy vánočních svátků bez vánočky s medem či máslem si dokáže představit málokdo. Znáte ale historii tohoto oblíbeného pečiva? A víte, jaká pravidla se podle tradic musí dodržet při její přípravě, aby se složitá výroba povedla?


Pletená vánočka z kynutého těsta patří bezesporu k tradičním pokrmům českých Vánoc. Její domácí příprava je však náročná nejen na pekařské umění, ale také na čas. Pokud tedy pečení nepatří k vašim koníčkům, spolehněte se na nabídku prověřených pekařství. Stejně jako každý rok i letos nabízí vánočky z kvalitních surovin od tradičních výrobců česká síť pekařství Mr.Baker. Jejích více než 30 poboček najdete po celé České republice.
Historie vánočky sahá až do 16. století. Kynuté pečivo, zvané calta, se v Čechách peklo dokonce již ve století čtrnáctém. Postupem času se z tvaru bochánku vyvinula dnešní vánočka, pletená z několika pramenů. Tento tvar má připomínat jezulátko v peřince a odkazuje na symboliku nového života a plodnosti. Zpočátku měli výsadu pečení vánočky pouze příslušníci pekařského cechu, pro které to byla ukázka jejich umění a zručnosti. Domácí pečení vánočky se datuje až do 18. století a od počátku je provázeno mnoha zvyky a tradicemi. Vánočku směl nakrojit jen hospodář a alespoň malý kousek z ní měl dostat každý člen domácnosti, včetně dobytka, jako ochrana před zlými silami a pojistka dobrého zdraví v následujícím roce. Co se nesnědlo, nechávala hospodyně na stole pro duše zemřelých. Vánočka se také tradičně rozdávala koledníkům na sv.Štěpána. Další zvyky se vážou k samotnému pečení vánočky, které je dodnes výsadou těch nejzručnějších hospodyní. Při pečení máte být oblečeni v bílém, při přípravě nesmí padnout jediné slovo. Aby těsto dobře vzešlo, měla by hospodyně během kynutí vyskakovat do výšky. Připálená nebo dokonce prasklá vánočka pak podle lidových pověr znamená špatný rok.