Afty jsou nepříjemností, která v životě potkala mnoho lidí. Jedná se o malé bolestivé vřídky, které se utváří uvnitř ústní dutiny. Nejprve se projevují svěděním a pálivým pocitem.
Afty vznikají v důsledku stresu a následné imunitní reakce organismu na bakterie, které se běžně vyskytují v ústní dutině. „Na rozdíl od oparů nejsou afty nakažlivé, ale možnost jejich chycení je celá řada: např. pokud máte špatně sedící zubní protézu, ulomený zub či ostrou plombu nebo kvůli používání nevhodného zubního kartáčku nebo časté konzumace dráždivé stravy.
Do této skupiny patří např. kořeněné pokrmy, papriky, rajčata a citrusy,“ jmenuje další důvody vzniku aftů PharmDr.Tomáš Arndt z Prozdravi.cz. Afty se často vyskytují také u malých dětí. Jsou projevem tzv. primoinfekce, kde představují reakci na první střetnutí organismu s virem.
Afty jsou doprovázeny často velkou bolesti při jídle a během mluvení. Velikost i množství aftů se liší případ od případu. Většinou jsou menší bílé až nažloutlé barvy. A lidem mohou přinést opravdu nesnesitelnou bolest. Neléčené mohou na sliznici přetrvat jeden až tři týdny. Objevují se uvnitř ústní dutiny, například na jazyku, patře, dásních, sliznici rtů či tvářích. „Samy o sobě nepředstavují vážné nebezpečí, ale velmi nepříjemně ovlivňují každodenní život, protože výrazně bolí. Mohou nepříjemně omezovat konzumaci jídla a pití, ale také vadit při líbání,“ dodává PharmDr.Tomáš Arndt z Prozdravi.cz.
Existuje řada domácích metod, kterými můžete vysetí aftů zabránit nebo urychlit jejich hojení.
Připravili jsme deset užitečných tipů, které vám pomohou s prevencí i v boji proti bolestivým vřídkům
Deset tipů pro prevenci a hojení aftů
1) Dodržujte ústní hygienu, čistěte si zuby bez výjimky dvakrát denně.
2) Používejte měkký zubní kartáček a doplňte jej ústní vodou a zubní nití.
3) Nekousejte se do vnitřní strany tváře, je to nepříjemný a nezdravý zlozvyk.
4) Trpíte-li na afty, omezte kořeněná jídla, kávu, žvýkačky a citrusy, tedy potraviny, které dráždí sliznici.
5) Zvyšte příjem vitamínu B a C. Vitamín C zvyšuje imunitu a napomáhá hojení sliznic, nedostatek vitamínu B bývá častou příčinou zvýšené tvorby aftů.
6) Třapatka nachová (echinacea) stimuluje tvorbu obranných buněk těla, které pak lépe odolávají nejen aftům, ale i nachlazení a různým choroboplodným zárodkům.
7) Vzniklé afty potírejte výtažkem z čajovníku australského, grapefruitových jadérek nebo vodilky
8) Z babiččina receptáře pochází rada, podle které častá a pravidelná konzumace cibule působí preventivně proti vzniku aftů díky obsahu sirných sloučenin, které působí antisepticky.
9) Navštivte zubaře, který zkontroluje, zda někde sliznici nedráždí ulomený zub, uštápnutá zubní výplň, nesedící rovnátka nebo zubní protéza.
10) Afty mohou být také projevem celkově nezdravého životního stylu. Chybí-li vám pestrá strava, dostatek pohybu a duševní hygiena, nepomůže vám žádná tabletka z lékárny.