Letos uplynulo již sedm let od zavedení protikuřáckého zákona. Na základě tohoto omezení bylo zakázáno kouření v restauracích, kavárnách, barech a v ostatních podnicích podobného typu.
Po zavedení protikuřáckého zákona došlo k poklesu počtu kuřáků klasických cigaret, především mezi mladými lidmi a osobami, které kouřily pouze příležitostně. Zároveň však došlo k výraznému nárůstu používání alternativních nikotinových produktů, jako jsou tzv. vaporizéry - ochucené e-cigarety na bázi liquidů, zahřívaný tabák (např. IQOS) a nikotinové sáčky.
Závislost Čechů na nikotinu zvyšují alternativy cigaret
Z výzkumů vyplývá, že téměř čtvrtina (24,6 %) Čechů v roce 2023 pravidelně kouřila tabákové výrobky. Zarážející je však statistika u uživatelů nikotinu, kteří tuto látku užívají i jiným způsobem, než je běžné kouření cigaret. V minulém roce užívala v Česku třetina osob (33,1 %) starších 15 let nikotin z různých druhů tabákových výrobků a jejich alternativ, ať už denně nebo příležitostně. Každodenní užívání uvedlo 23 % respondentů. U zástupců věkové kategorie 15–24 let je pak tento údaj poměrně alarmující. Nikotin v tomto věku užívá celá polovina mladých (50,2 %) a denní užívání bylo zaznamenáno téměř u třetiny (30,4 %).
Alternativy klasických cigaret jsou často vnímány jako méně škodlivé, a proto přitahují i některé bývalé kuřáky klasických cigaret. To však znamená, že zatímco závislost na cigaretách klesá, závislost na nikotinu jako takovém může u některých uživatelů přetrvávat.
Rizika nikotinových alternativ popisuje Adam Kulhánek, vedoucí Centra pro výzkum a prevenci užívání tabáku Kliniky adiktologie 1. LF Univerzity Karlovy: „Přestože elektronická cigareta neprodukuje tolik karcinogenů a vysoce škodlivých látek jako klasické cigarety, stále jsou rizikové. V aerosolu z e-cigaret uživatel vdechuje například vysoce toxické těžké kovy. Dlouhodobé vdechování ultrajemných částeček aerosolu vede k drobným zánětlivým onemocnění plic, tzv. obliterální bronchiolitidě. Rizikové jsou také příchutě e-cigaret (umělá aromata), jejichž chemické složení se významně mění po zahřátí.“
Při odvykání je nutné držet se pravidel
Pokud se člověk rozhodne s kouřením skoncovat, je nutné v rámci tohoto kroku podstoupit určitou oběť. Zásadním předpokladem pro toto rozhodnutí je vnitřní motivace daného člověka, kromě toho však existují ještě další kroky, které se během odvykání doporučují udělat.
„Je ideální stanovit si den, kdy chce kuřák definitivně přestat s kouřením, takzvaný den D. Následně je vhodné zmapovat si všechny situace a rituály, během kterých si daný člověk nejčastěji zapaluje cigaretu, a vytvořit si namísto kouření alternativní aktivitu (např. místo kávy pít čaj). V neposlední řadě se také doporučuje užívat přípravky a léky, které pomáhají proti abstinenčním příznakům. Například Defumoxan obsahuje látky, které se vážou přímo na nikotinové receptory v mozku, čímž značně potlačují abstinenční příznaky,“ vysvětluje adiktolog Adámek.
Úspěšnost odvykání kouření se rovněž významně zvyšuje, pokud kuřák vyhledá odbornou pomoc. V České republice jsou to Centra pro závislé na tabáku, adiktologické ambulance, certifikované lékárny nebo telefonická Národní linka pro odvykání.
Děti pociťují závislost jinak než dospělí
U dětí a dospělých existují významné rozdíly v závislosti na nikotinu. Závislost se může u mladších osob vyvíjet rychleji a mít závažnější dopady na zdraví a vývoj mozku.
„Děti se klinicky stávají rychleji závislé a také popisují intenzivnější abstinenční příznaky. Užívání nikotinu u nich dále může vést k silné stimulaci organismu, poruchám spánku, špatnému soustředění nebo impulzivitě. Bohužel, většina stávajících kuřáků začalo kouřit ještě před 18. rokem věku. Průměrný věk první cigarety u českých dětí připadá na 13 let,“ doplňuje adiktolog Adámek.
V návaznosti na zavedení protikuřáckého zákona došlo ke zvýšení povědomí o zdravotních rizicích kouření, a to prostřednictvím vzdělávacích kampaní zaměřených na děti a mladistvé. Školní preventivní programy a veřejné kampaně pomáhají rozšířit informace o rizicích závislosti na nikotinu. Tyto aktivity mají za cíl přispět ke snížení počtu dětí, které s kouřením začínají nebo to zvažují.
Marta Molínová
Foto: Shutterstock