Většina chatařů své milované stavení již zazimovala, někteří si ještě užívají poslední teplé dny a příprava na zimu je teprve čeká. Ať už jste zkušení chataři nebo začátečníci, přinášíme několik praktických tipů, jak vaši nemovitost na zimu připravit.
Letošní dlouhá a teplá sezóna chatařům a chalupářům opravdu přála. Díky teplému počasí bylo možno trávit čas venku skoro celý podzim a užít si pobyt v přírodě opravdu naplno.
Někteří patří mezi dlouholeté zkušené chalupáře, pro které je zazimování rekreačního objektu již rutinní záležitostí. Avšak ti, kteří patří do skupiny chalupářů–nováčků, musí proces zazimování teprve prozkoumat. Maxima pojišťovna přináší přehled činností, na které byste určitě neměli nezapomenout a dále také statistiku nejčastějších škod, se kterými se chalupáři mohou setkat.
Nejčastější pojistné události podle Maxima pojišťovny:
- vodovodní škody – především zamrznutí vody v rozvodech, či v topení
- požáry – neodpojené spotřebiče, po domácku vyráběná svítidla, elektroinstalace v nedobrém případně neznámém stavu (to platí hlavně pro nově zakoupené starší objekty, u kterých není známý přesný stav)
- krádeže vloupáním
Některým z rizik lze předejít, jiná pouze ovlivnit. Roman Jandík ředitel, retailového pojištění Maxima pojišťovny, zmiňuje přehled doporučených činností při zazimování rekreačních objektů:
- vypusťte vodu, vypusťte topení, pokud v něm není zaručeně nemrznoucí směs
- odpojte elektrospotřebiče, pokud se nevypíná komplet elektřina v objektu
- vypněte hlavní přívod vody, ošetřete proti zamrznutí, vypusťte vodu z domácí vodárny
- proveďte revizi komínového tělesa – především u nově koupených objektů, kde neznáte přesný stav a historii
- nenechávejte v objektu ani mimo něj žádné cenné věci včetně nářadí, zahradní techniky nebo sportovních potřeb
- co nejlépe zabezpečte okna, dveře a jiné vstupy do objektu
- instalujte elektronický zabezpečovací systém dle možností
Především objekty, které jsou určeny k celoročnímu užívání a ve kterých hodláte topit, je potřeba před prvním zatopením podrobit důslednou kontrolou komínového tělesa, případně vyvložkování s ohledem na zdroj vytápění. Od komínu neznámého stavebně-technického stavu může vzplanout celý objekt. Posledním krokem v zabezpečení vaší milované nemovitosti je pak řádné pojištění objektu.
Nela Kleinová
Zdroj foto: Pexels