Chyby při měření tlaku mohou mít vážné následky

Vysoký krevní tlak má téměř polovina českých mužů a více než čtvrtina žen ve věku 25 až 64 let. V rizikové skupině 55–64 let je situace ještě vážnější – týká se 72 % mužů a 64 % žen. Alarmující je, že až 40 % mužů a 24 % žen o svém vysokém tlaku vůbec neví.

Podle reprezentativního průzkumu Lékárna.cz z dubna 2025, který mapoval zdraví české populace, navíc trpí značná část populace příznaky, které mohou s vysokým tlakem souviset – bolesti hlavy (21 %), nadměrné pocení (12 %), bušení srdce (8 %) nebo zrychlený dech (7 %). Vysoký tlak nebolí. O to nebezpečnější ale je – bez varování může vést k mrtvici, infarktu nebo selhání ledvin. Při příležitosti Světového dne hypertenze (17. května) upozorňuje farmaceutka Mgr. Pavla Horáková z Lékárna.cz na častý problém:

“Lidé si doma měří tlak špatně. Přitom správné měření může doslova zachránit život”. Vysokému krevnímu tlaku se říká tichý zabiják, který často nebolí. Kdy by měl člověk zbystřit – a začít si tlak pravidelně kontrolovat, i když se cítí zdráv?

Pokud se člověk cítí zdravý a nemá příznaky jako závratě, bušení srdce nebo točení hlavy, není potřeba měřit tlak každý den. Ale lidé, kteří užívají léky na tlak nebo mají kardiovaskulární onemocnění, by si ho měli měřit pravidelně. Stejně tak v případě příznaků jako jsou ranní bolesti hlavy, hučení v uších, krvácení z nosu nebo nepravidelný tep. Zajímavé je, že tlak lidé často podceňují – v online poradně se častěji ptají na trávení, imunitu nebo spánek. Když už téma krevního tlaku otevřou, zajímají je spíše praktické věci: jak vybrat vhodný tlakoměr, jestli sáhnout po pažním, nebo zápěstním typu, nebo jak správně zvolit velikost manžety.

Používáme doma tlakoměry správně a umíme s nimi zacházet?

Dnešní tlakoměry jsou velmi intuitivní a snadno se používají, takže je zvládne opravdu každý. Přesto se ale při měření často dopouštíme chyb, které mohou ovlivnit výsledky. Například zápěstní tlakoměry nejsou tak přesné jako pažní a mnoho lidí si tlak měří hned po fyzické námaze nebo ve stresu. Ideální je počkat alespoň 5–10 minut v klidu. Ruka by měla být ve stejné výšce jako srdce, během měření bychom neměli mluvit a rozhodně bychom neměli měřit tlak opakovaně hned za sebou – výsledky mohou být zkreslené. Mezi měřeními by měl být minimálně 5 – 10 minut pauza. Dodržováním těchto jednoduchých pravidel si můžete být jistí, že vám tlakoměr poskytne skutečně spolehlivý výsledek.

Na trhu je už celá řada tlakoměrů. Které z nich stojí za zmínku?
Na trhu je dnes opravdu široká nabídka tlakoměrů – a na Lékárna.cz najdete pečlivě vybrané modely včetně těch nejmodernějších, které zvládnou nejen měřit tlak, ale i snímat EKG. Právě tyto přístroje stojí za zmínku. Díky nim si doma snadno změříte tlak a zároveň dokážete zachytit i fibrilaci síní – záludnou srdeční arytmii, která často nemá žádné příznaky, ale výrazně zvyšuje riziko mozkové mrtvice. Takový tlakoměr může doslova zachránit život. Pokud si nejste jistí výběrem, na Lékárna.cz nabízíme i rychlé online poradenství, které vám s volbou vhodného přístroje pomůže.

A co prevence? Doporučujete nějaké doplňky stravy?
Na podporu srdce a cév jsou skvělé omega-3 mastné kyseliny. Najdeme je v rybách, ale i v rostlinných zdrojích – jako jsou lněná, chia a konopná semínka, vlašské ořechy nebo řepkový olej. Z bylin jsou výborné česnek, zelený čaj, hloh, ostropestřec mariánský či jetel luční. Ne všechno ale zvládnou doplňky – důležitý je celkový životní styl, dostatek pohybu a méně stresu.

*Zdroj:https://szu.gov.cz/temata-zdravi-a-bezpecnosti/studie-zdravotniho-stavu-obyvatelstva/dospeli/ehes/

Marta Molínová

Zdroj foto: Lékárna.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.