Během zimních měsíců chodíte s několika vrstvami oblečení, ale přesto vždy drkocáte zuby. Máte stále studené ruce a nohy. Je vám zima dokonce i když jste ve vnitřních vytopených prostorách. Sedí na vás nějaký z těchto popisů?
Stav, kdy je někomu stále zima, se nazývá zimomřivostí. Vzniká často jako následek onemocnění, nedostatku vitamínů či minerálů, ale také jako nežádoucí účinek některých léků. Obecně jsou na zimomřivost náchylnější ženy. Farmaceutka Lívia Peštová z lékárny Dr. Max ve Vranově nad Topľou vás provede základními informacemi o zimomřivosti.
Zimomřivost jako příznak onemocnění
Infekce, zánět a s tím související zvýšená tělesná teplota způsobí zimnici. Přidružují se příznaky jako pocení, slabost, bolesti hlavy, svalů nebo zrychlený tep. „Terapií je klid na lůžku ve vyvětrané místnosti, dodržování pitného režimu (doporučujeme pít bylinné čaje, jako lípu, zázvor), lehká strava, podpora imunity výživovými doplňky (vitamíny C a D, zinek, betaglukany, probiotika aj.), při teplotě paracetamol nebo ibuprofen,“ radí Lívia Peštová z Dr. Max.
Ateroskleróza je onemocnění, při kterém se ukládají na stěnách cév tukové pláty, čímž se snižuje jejich průchodnost. Častým následkem aterosklerózy je ischemická choroba dolních končetin, kdy pozorujeme kromě zimnice, mravenčení a brnění v končetinách také snížení citlivosti, suchou pokožku, lámavé nehty, svalové křeče a bolest. Vyskytnout se může namodralé zbarvení pokožky jako následek nedostatečného prokrvení. Přidejte pohybovou aktivitu, udržujte si přiměřenou hmotnost a nekuřte. Pomůže také přírodní léčba (česnek, vláknina, ryby, ovoce, zelenina) nebo farmakologická léčba navržená lékařem.
Anémie neboli nedostatek červených krvinek, může být způsoben jejich nedostatečnou tvorbou, nadměrným rozpadem, častým krvácením, nedostatečným příjmem (anorexie) nebo vstřebáváním (záněty střeva – ulcerózní kolitida, Crohnova choroba) železa, kyseliny listové nebo vitamínu B1 (například v těhotenství). Červené krvinky obsahují hemoglobin, který na sebe váže kyslík a roznáší ho z plic buňkám po celém těle. Nezbytnou složkou hemoglobinu je také železo. Při jeho nedostatku se tak kromě pocitu zimy přidružují další příznaky, jako jsou únava, slabost, bledě zbarvená pokožka, závratě nebo bušení srdce. L „Prevencí anémie je komplexní a dobře vyvážená strava obsahující železo, kyselinu listovou a vitamín B12. Mezi zdroje železa patří maso, vnitřnosti, ryby, luštěniny, obiloviny, olejnatá semena a ořechy, sušené ovoce a jiné. Zdroje kyseliny listové jsou luštěniny, zelenina se zelenými listy, ovoce, vnitřnosti a jiné. V rybách, mléce, vejcích a sýrech najdeme vitamín B12,“ jmenuje farmaceutka z Dr. Max.
Dalším onemocněním, které se může projevovat zimnicí, je hypotyreóza. Vzniká při snížené tvorbě hormonů štítné žlázy z různých příčin. Dalšími příznaky jsou únava, přírůstek na váze, zácpa, deprese, nízký krevní tlak, otoky obličeje, víček a rukou, poruchy menstruačního cyklu nebo vypadávání vlasů.
Diabetes mellitus (cukrovka) je charakterizován hyperglykémií – zvýšenou hladinou glukózy v krvi, která vzniká jako následek snížené tvorby nebo nedostatečného účinku inzulínu. Příznaky jsou časté močení, abnormální hlad a žízeň, glukóza a ketolátky v moči, acetonový zápach dechu, slabost, opakující se infekce močových cest, špatně se hojící rány nebo zhoršené vidění. Základem terapie je dieta a léčba nastavená lékařem.
Anorexie a bulimie jsou poruchy příjmu potravy, které mají za následek nedostatečný příjem živin, vitamínů a minerálů. Nadváha a obezita, na druhé straně, souvisí s nadměrným příjmem potravy a ukládání nadbytečného tuku do cév. Přidružuje se zvýšená hladina cholesterolu, ateroskleróza, vysoký krevní tlak nebo diabetes. Také mohou být důvodem výskytu zimnice.
Zimomřivost jako nežádoucí účinek léků
Skupina léčiv s názvem betablokátory používané k léčbě vysokého krevního tlaku, jako antiarytmika nebo při jiných kardiovaskulárních obtížích, mohou vyvolat nežádoucí účinek, a to zimomřivost nebo Raynaudův fenomén (postižení cév v koncových částech těla, jejich zbělení až zmodrání). Máte-li podezření, že vámi užívaný lék vyvolává nepříjemnou zimomřivost, upozorněte na to svého lékaře. „Při nedostatečném příjmu tekutin dochází také ke zhoršení prokrvení končetin. Jedním z projevů je zvýšené pociťování chladu. I proto je důležité dodržovat pitný režim,“ tvrdí Lívia Peštová z Dr. Max.
Na zimomřivost Gingkem i masáží
Je důležité vědět, jestli pocit chladu není způsoben nějakým závažnějším onemocněním. Pokud ne, pomůže vrstvení oblečení, spánek v ponožkách či teplý čaj. Pokud je důvodem nedostatečné prokrvení, účinné může být i užívání léků a doplňků výživy s obsahem výtažků z Gingka dvoulaločného. Ginkgo má příznivý vliv na proudění krve a podporuje prokrvení periferních tkání – rukou, nohou, středního ucha, ale také mozku. V případě, že užíváte například léky na ředění krve, měli byste se před zahájením užívání poradit s odborníky. Pokud dlouho sedíte, zpomalí se vám průtok krve v nohou. Proto pokud máte sedavou práci, dělejte si přestávky, kdy se projdete a „rozproudíte krev“. Pomoci může i pravidelná masáž nohou. Působení na reflexní body, jakož i zlepšení prokrvení, mají příznivý efekt. „Vhodné je použití bylinných gelů s obsahem výtažků z borovice, měsíčku, jírovce koňského, pomeranče či chilli papriček. Podobný účinek mají i vodní léčebné metody jako například perličková koupel,“ dodává Lívia Peštová.
Marta Molínová
Zdroj: Dr.Max
Foto: Shutterstock