Nejčastější mýty o cukrovce

Diabetes mellitus čili cukrovka je chronické onemocnění, které se projevuje zvýšenou hladinou cukru v krvi. Ačkoliv se jedná o nemoc postihující značnou část Čechů, stále o ní koluje mnoho mýtů. Jaké jsou ty nejčastější?

Nejčastěji se mluví o dvou základních typech diabetu - 1. a 2. typu. Jaký je v nich ale rozdíl? Diabetes 1. typu je nevyléčitelným onemocněním, které se nejčastěji objevuje již v dětském věku či v dospívání a pacient je poté celý život závislý na injekční aplikaci inzulínu.

Genetická predispozice sama o sobě diabetes nevyvolá, k tomu dochází až po střetu s faktorem (např. virové onemocnění, dlouhodobý nadměrný stres aj.), který spustí autoimunitní proces vedoucí k rozvoji onemocnění.

Diabetes 2. typu je onemocnění získané následkem nevhodného životního stylu. Závislost na inzulínu u těchto pacientů zpočátku není. „Nadějí pro pacienty je zachycení v období prediabetu, který se často neprojevuje žádnými příznaky, v této fázi lze rozvoj diabetu oddálit či dokonce zastavit naprosto radikální a celoživotní změnou životního stylu. Klíčové je pravidelně sledovat hladinu cukru v krvi a zvýšené hodnoty konzultovat se svým lékařem,“ radí MUDr. Kateřina Pinterová, vedoucí laboratoře SYNLAB.

Jaké mýty se tedy mezi lidmi o cukrovce stále drží?

1. Cukrovka je nemoc starých lidí

Nejčastěji se týká lidí nad 45 let, ale v dnešní době se už nevyhýbá ani mladším lidem, dokonce mohou onemocnět i malé děti. To je velmi alarmující. Sedavý způsob života, špatné stravovací návyky, stres – to vše hraje v rozvoji diabetu 2. typu zásadní roli.

2. Diabetes 1. typu je „nebezpečnější“

Diabetes 2. typu má 90 % všech diagnostikovaných pacientů s cukrovkou. Neléčené onemocnění jakéhokoliv typu diabetu je pro pacienta velmi nebezpečné a může způsobit onemocnění srdce, mozkovou příhodu, selhávání ledvin i amputaci končetiny.

3. Vysoké hodnoty cukru v krvi hned neznamenají diabetes

Pokud vám známý s diabetem nahodile změří cukr v krvi pomocí glukometru a hodnoty jsou vyšší, neznamená to hned, že máte cukrovku. Výsledek mohla ovlivnit řada faktorů, jako je například dietní chyba nebo užívání alkoholu. Pozor byste si ale měli dát na dlouhodobě zvýšené hladiny cukru v krvi, které mohou značit prediabetes. Ten lze spolehlivě odhalit odběrem krve při pravidelné preventivní prohlídce u lékaře.

4. Diabetici nesmí jíst žádný cukr

Diabetická strava by měla být vyvážená, to znamená i se zastoupením cukrů. Ty diabetici přijímají primárně v přílohách (např. brambory, rýže, pečivo apod.). Dále je důležité pravidelné stravování pomenších dávkách, nejlépe 5–6krát denně.  Jídelníček by neměl obsahovat jednoduché cukry, naopak jsou do něj zařazeny některé druhy ovoce a zeleniny – vše po konzultaci s odborníkem.

5. Užívání vitamínů nemá žádný smysl

Je také dokázáno, že dostatečná hladina vitaminu D (tedy pro většinu populace jeho suplementace) je prevencí vzniku diabetu prvního i druhého typu. Naopak jeho dlouhodobé užívání již od brzkého věku riziko vzniku tohoto onemocnění značně snižuje.

V rámci osvětové kampaně „CukrOFFka – nedovolte diabetu 2. typu ovládnout váš život“ programu Zdraví národa jsou po celý měsíc duben na e-shopu SYNLAB či bez objednání na odběrových pracovištích SYNLAB testy „Riziko cukrovky“ a hladiny vitamínu D za zvýhodněné ceny 99 Kč. V rámci preventivního vyšetření u praktického lékaře mají pacienti nárok na vyšetření zjišťující hladinu cukru v krvi v 18, 30 a 40 letech, poté každé dva roky. Více informací o diabetu a přehledný seznam vyšetření, na která má člověk individuálně nárok lze zjistit pomocí kalkulačky na webu Zdraví národa.

 

Nela Kleinová

Zdroj foto: Getty Images

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.