Kromě zabalených kufrů a cestovního pasu byste před odjezdem na dovolenou měli myslet také na další důležité nezbytnosti jako například platný řidičský průkaz, kontrola řidičských bodů nebo doklady vozidla.
Pokud patříte mezi aktivní řidiče, kteří občas rádi šlápnou na plyn, občas zcela bez povšimnutí můžete sbírat trestné body. Opravdovou nepříjemností ovšem je, když zjistíte neplatnost svého řidičského oprávnění v důsledku dosažení 12 řidičských bodů zrovna ve chvíli, kdy se pohybujete mimo domov na cestách. A to obzvláště, pokud jste jediným řidičem v autě. Letní zážitky se potom pomalu promění v noční můru, protože ze zákona vám policisté musí na místě zabavit řidičský průkaz, a vy se ocitáte v dost problematické situaci, kdy se dalším řízením dopouštíte trestného činu. Zní to jako příšerná představa?
Bohužel se ovšem snadno může stát realitou, stačí jenom pár let nekontrolovat svůj stav bodového hodnocení řidiče. Řešením je přitom možnost ověřit svůj aktuální počet bodů snadnou a dostupnou službou, ke které stačí pouze připojit se na internet a mít svou vlastní datovou schránku nebo identifikační prostředek.
Řidiči snadno ztrácejí přehled, pokuta nemusí přijít automaticky
Největším problémem bodového systému je často hlavně fakt, že řidiči nemají zdaleka takový přehled, jak jsou přesvědčeni. Za některé přestupky dostanete body i bez pozvání na úřad k takzvanému správnímu řízení. Pokud souhlasíte s přestupkem, zaplatíte blokovou pokutu. Jeden bod třeba za nesvícení ve dne či dva za nepřipoutání bezpečnostním pásem vám budou připsány automaticky. Velké přestupky, třeba jízda pod vlivem alkoholu nebo zakázané předjíždění, se vždy řeší ve správním řízení, takže o jejich uložení víte. Protože úřad není povinen vás o zapsání trestních bodu informovat, o stav svého konta se musíte zajímat sami. Pokud dosáhnete hranice dvanácti bodů, následuje rovnou výzva k odevzdání řidičského průkazu. Když máte za svou řidičskou minulost už něco „nasbíráno“ a stane se vám nepříjemnost v průběhu delší cesty, většinou už není na místě jiné pomoci, než začít hledat náhradního řidiče, který by vás odvezl domů.
Kde se informovat o svém řidičském skóre
Držitelé datových schránek fyzických osob mají možnost získat kdykoliv a zdarma aktuální elektronický výpis z bodového hodnocení řidiče. Jde o elektronickou obdobou výpisu, který je možné za poplatek získat v papírové podobě na kterémkoliv z téměř 7,5 tisíce kontaktních míst veřejné správy Czech POINT po České republice, ale i v zahraničí na vybraných zahraničních zastupitelstvech ČR. Výpis je poskytován z Centrálního registru řidičů vedeného Ministerstvem dopravy, jehož součástí jsou i záznamy o počtu bodů dosažených řidičem v bodovém hodnocení a záznamy o odečtu bodů. Tento výpis má pouze informativní charakter o stavu bodového hodnocení řidiče a není výpisem z evidenční karty řidiče. Dále můžete kdykoliv a zdarma zjistit stav svého bodového hodnocení ve svém profilu v Portálu občana, který je s Centrálním registrem řidičů také propojen. Do Portálu se přihlásíte snadno pomocí přístupových údajů vaší datové schránky, další možností je využití eObčanky, karty STARCOS s identifikačním certifikátem, aktivovaného uživatelského účtu NIA ID nebo aktivovaného mobilního klíče eGovernmentu, mojeID nebo pokud vaše banka poskytuje služby bankovní identity na identitaobcana.cz.
Platnost řidičáku
Pokud jde o doklady, nepodceňujte ani platnost svého řidičského průkazu. V České republice je pokuta za propadlou platnost řidičáku kolem 2500 Kč, ale například v Německu už se jedná o 360 eur, takže poměrně nepříjemnou částku. V rámci služeb eGovernmentu ovšem můžete prostřednictvím Portálu občana obdržet automatické notifikace na váš telefon nebo e-mail, které vás včas upozorní na konec platnosti vašeho řidičského průkazu, ale i občanského průkazu nebo pasu. Dále pokud plánujete cestu a blíží se konec platnosti vašeho řidičského průkazu, můžete žádost o nový řidičský průkaz vyřídit elektronicky z domova online. Portál občana má online službu žádost o nový řidičský průkaz z důvodu konce platnosti, kterou mohou ročně využít stovky tisíc řidiček a řidičů při výměně průkazu. Běžná výměna je zdarma a nový řidičský průkaz lze vyzvednout na kterémkoliv z 206 obecních úřadů obcí s rozšířenou působností.
Propadlá STK
Technická kontrola slouží jako taková pojistka, že je auto v pořádku. Je nutné ji periodicky opakovat, u nového auta platí čtyři roky, následně po dvou letech se vždy zkontroluje úroveň vypouštěných emisí a technický stav auta. Technická kontrola jako takový kontrolní mechanismus, který má zabránit tomu, aby po silnicích jezdily vraky. Pokud se s propadlou STK vydáte na silnice, pácháte přestupek. Není sice nijak bodově ohodnocený, ale na místě vám policie může uložit pokutu 2 000 korun, ve správním řízení je to až za 2 500 korun. Tady asi nemá smysl snažit se z toho nějak vykroutit, je to velmi dobře prokazatelné a vám prakticky nezbývá nic jiného, než přiznat vinu. Dojde-li k autonehodě a máte propadlou STK, počítejte s problémy. Hodně bude záležet na přístupu pojišťovny, která bude posuzovat především to, jestli bylo auto v době nehody způsobilé k provozu na pozemních komunikacích. Pakliže ano, dost možná se propadlá technická kontrola řešit nebude, horší to bude v případě, že vůz byl nezpůsobilý. V takovém případě, pokud jste viníkem nehody, můžete ve finále zaplatit vše z vlastní kapsy. Registr vozidel od 1. 4. 2019 automaticky informuje majitele vozidel vlastnící datovou schránku zprávou do datové schránky o končící platnosti pravidelné technické prohlídky ve lhůtě 60 dnů před vypršením termínu technické prohlídky. V neposlední řadě máte nově v Portálu občana také přistup k seznamu provedených technických prohlídek vašeho vozidla, který je provázán s údaji o vašem vozidle vedeném v registru vozidel. Raději nic neriskujte a platnost všech dokladů ještě ověřte.
Marta Molínová
Zdroj foto: Shutterstock, e1660814495980.jpg