Čím dál více lidí oceňuje možnost ovládat svoji domácnost a zařízení na dálku. Toto pohodlí však přináší i rizika.
Expert na kyberbezpečnost Karel Obluk ale varuje – chytré přístroje občas například přes vestavěné kamery otevřou bránu do nejužšího soukromí pro nezvané hosty na síti. O chytré spotřebiče se podle průzkumu společnosti Cleverance zajímá téměř každá druhá domácnost. A zatímco o ochraně dat v počítači nebo mobilu lidé něco tuší, chytré spotřebiče tolik neřeší. „Přitom právě tato zařízení jsou schopna zásadního vpádu do soukromí a jejich zabezpečení se dá bohužel prolomit vcelku snadno. Zároveň mohou sloužit jako špatně střežená brána do celé domácí sítě, což může být ještě nebezpečnější,“ říká Karel Obluk, který v minulosti například vedl vývoj antivirového softwaru AVG.
Snad nejhůře chráněné jsou přístroje, které lidé umisťují do dětských pokojů, například dětské chůvičky připojené přímo na internet. Od loňského prosince se potýká se sérií hackerských útoků americká společnost Ring, jejíž zařízení útočníci použili mimo jiné ke strašení malých dětí v jejich pokojích nebo k vydírání obyvatel. „Jakmile se hackeři nabourají do zařízení a sítě, mohou získat přístup k osobním údajům a datům na jiných zařízeních v síti nebo třeba spustit nahrávání obrazu a zvuku, popřípadě mluvit z reproduktoru,“ varuje Obluk.
Podle průzkumu společnosti SAM Seamless Network je v rámci domácnosti nejvíce zranitelná ve 47 % případů IP kamera připojená na síť, v 15 % pak centrály typu Amazon Alexa nebo Google Home. Známé jsou i případy nezabezpečených chytrých sexuálních pomůcek, které nejenže sbírají data o četnosti použití, ale jsou také schopny pořizovat audiovizuální záznamy, na něž se může kdokoli zvenku připojit.
To, že kybernetické útoky na domácnosti nejsou nijak výjimečné, ukázala i studie společnosti Avast. Podle ní se terčem útoků stávají až dvě z pěti domácností připojené na síť internetu věcí. Hackeři také snadno poznají, zda jsou zrovna lidé doma, například podle údajů na chytrém termostatu topení. Podle Policie ČR četnost kyberzločinů, mezi které patří právě hacking, v posledních letech rapidně stoupá. V roce 2018 napočítala trestných činů tohoto typu 6 518, což je oproti roku 2017 nárůst o 20 %.
Podle expertů nelze průnikům do soukromí přes internet úplně zabránit, ale lze jim předcházet. „Klíčové je zabezpečit domácí Wi-Fi router, ten slouží jako pevné vstupní dveře do domácí sítě. Ostatní zařízení v síti už mají ochranu zpravidla horší. U chytrých spotřebičů je extrémně důležité mít možnost nastavit přístupové údaje a hned při prvním použití je změnit z továrního nastavení,“ dodává Karel Obluk. Při problémech nebo podezření na narušení by se měli lidé obracet na výrobce nebo prodejce zařízení. Světové antivirové společnosti také nedávno uvedly na trh zařízení, které monitoruje dění v domácích sítích a zabraňuje jejich narušení.
Marta Molínová