Koupě vašeho prvního psa by neměla patřit k rozhodnutí, které uděláte přes noc. Je to obrovský závazek nejen vůči vám, ale i vaší rodině. Než si psa pořídíte, měli byste si uvědomit, že s vámi pravděpodobně stráví několik let.
Volba plemene by se měla odvíjet od několika důležitých faktorů. Tím prvním je váš životní styl a aktivity, které se svým novým parťákem plánujete dělat. Při výběru hraje nesmírně důležitou roli temperament daného plemene. Někteří psi spí až 18 hodin denně, zatímco jiní nebudou spát skoro vůbec. Proto i vaše adresa je důležitá. Bydlíte v malém městském bytě, nebo v domě s velkou zahradou a lesy všude okolo? Nezapomínejte ani na svou rodinu. K malým dětem si pravděpodobně vyberete jiné plemeno, než kdybyste bydleli sami.
Není pes, jako pes. A u velikosti to platí dvojnásob!
Malá plemena jsou choulostivější a zranitelnější. V chladném počasí o ně budete muset více pečovat, aby vám mazlíčci neprochladli. „Důvod je prostý. Psi s menší a nízkou stavbou těla mají své bříško, nejzranitelnější a nejcitlivější část těla, blíže ke studené zemi. Tento problém můžete vyřešit šikovným teplým oblečkem,“ radí produktová specialistka z e-shopu SpokojenyPes.cz Zuzana Novotná. Budou proto rádi za útulné a teplé místečko, ideálně hned vedle vás na gauči.
Naopak velká plemena potřebují mnohem více pohybu. V malém městském bytě se velký pes nebude cítit komfortně, každou chvíli něco shodí, a nakonec budete rádi, když se vám nezraní. S velikostí psa úměrně rostou i výdaje na krmivo, veterinární péči a další doplňky. V žádném případě nezanedbávejte výcvik. Pokud budete velkého psa od štěněte vychovávat jako mazlíka, co se rád tulí, tak vás v dospělosti převálcuje, a to doslova.
Pamatujte! Malý mops vyžaduje diametrálně jiný životní prostor než obrovský československý vlčák.
Do hor nebo na gauč?
Psí plemena se liší podle tří vlastností: temperamentu, tvrdohlavosti důvěřivosti. Přičemž platí, že temperamentem se odlišují asi nejvíce. Někteří psi mají energie více a jiní méně. S australským ovčákem nebo jiným aktivním plemenem, budete muset denně řešit přemíru jeho energie. Pokud mu „neulevíte“, najde si pes vlastní zábavu. V případě, že nebudete moct se svým psem vyjít na 1-2 delší procházky denně s doplňujícími aktivitami, tak si pořiďte psa z kategorie „gaučáků“, jako jsou: angličtí buldoci či basetové. Ale pozor. „Psův temperament je sice velmi závislý na typu plemene, ale to neznamená, že se na to můžete 100% spolehnout. Divili byste se, jak vás takový anglický buldok může prohnat, pokud doma máte aktivnějšího jedince,“ vysvětluje Zuzana Novotná. Proto se při výběru ptejte chovatelů, jak se vámi vybrané štěně chová. Ideálně navštivte chovnou stanici alespoň dvakrát, chvíli zůstaňte a štěně pozorujte při různých aktivitách. Jeho chování vám hodně napoví, jaký pes z něj vyroste.
I psi se chtějí světu líbit
Ano i péče o psův „exteriér“ může být rozhodujícím faktorem při výběru chlupáče. Dlouhosrstá plemena budou vyžadovat pravidelné kartáčování a zastřihávání kožichu. Kromě toho, že bude pes vypadat lépe, nebude z něj padat tolik chlupů. Navíc při česání a kartáčování lze odhalit blechy, klíšťata či jiné parazity. U krátkosrstých plemen zase počítejte s pravidelnějším a obtížnějším úklidem domácnosti. Jejich jehličkovité chlupy budou všude, nejsou tolik viditelné a jen tak lehce je z gauče nevysajete.
A nejde jenom o česání srsti a následný úklid. Plemena s vyšlechtěnými „specialitami“, jako jsou psi s dlouhýma svislýma ušima či jedinci s faldíky a záhyby na srsti, vyžadují každodenní důkladnou péči o uši, respektive o srst. Zanedbání může snadno vést k infekcím, cestě k veterináři a také k dalšímu finančnímu i časovému zatížení.
Závěrem
Lidé mívají dopředu jasno, jakého psa si domů přivedou. Možná jste v dětství měli německého ovčáka, kterého jste milovali, a teď si ho chcete koupit znovu. Nebo možná jste doslova poblázněni z toho, jak některá plemena vypadají a zamilovali jste se do jejich smutných očí, velkých uší anebo chrochtání. V ideálním případě se nerozhodujete pouze na základě emocí a vzpomínek, ale podle účelu, kterému by měl nový přírůstek sloužit.
Pořádně si nastudujte všechny informace o vašem vysněném psovi. Nespoléhejte se ale jen na popisy plemen v atlasech psů a na internetu. Ptejte se odborníků i na záludnosti. Poté ujistěte sami sebe, že jste ochotni přijmout potenciální výzvy s temperamentem, potřebami péče a zdravotními problémy. Znovu se přesvědčte, že se plemeno hodí pro vaši rodinu a životní styl, který vyznáváte. Život se psem je obohacující a skvělý, ale také náročný a vyžaduje řadu kompromisů i změn ve vašem každodenním životě. Proto vybírejte pečlivě a uvážlivě.
Marta Molínová