Čeští senioři se internetu nebojí. Dle aktuálního výzkumu společnosti Seznam využívá notebook nebo stolní počítač drtivá většina z nich. Na internetu nejčastěji posílají e-maily, hledají informace nebo nakupují. Více než 60 % osob starších 65 let využívá chat a sociální sítě ke komunikaci s rodinou. Moderní technologie tak mohou být účinnou zbraní v boji proti izolaci, osamělosti a depresi seniorů.
Zájem seniorů o moderní technologie a využívání internetu se v posledních letech stále zvyšuje. Dle zjištění Pew Research Center používá internet 70 % seniorů starších 65 let. Zvyšující se zapojení starších lidí do online prostředí potvrzují i české výzkumy. Nejnovější průzkum společnosti Seznam jnapříklad ukázal, že 65 % osob starších 65 let využívá alespoň jednou měsíčně notebook, více než polovina jich pak vlastní smartphone. „Zájem seniorů o nová média se kontinuálně zvyšuje, a to spolu s tím, jak se do seniorského věku dostávají lidé, kteří s počítači pracovali již v produktivní fázi svého života.
Stejně jako u zbytku populace se u nich zájem o nové technologie a schopnost je používat zvyšují se vzděláním,“ potvrzuje Jakub Macek, sociolog médií z Masarykovy univerzity. „Stále však platí, že senioři jsou oproti jiným věkovým skupinám při poznávání moderních technologií v nevýhodě, často proto uvítají nejrůznější kurzy počítačových dovedností nebo radu od rodinného příslušníka,“ dodává Vojtěch Šmarda, ze společnosti Senior SAFE, projektu pro podporu lidí v České republice nad 50 let.
Motivace naučit se využívat internet vzešla dle výzkumu společnosti Seznam téměř v polovině případů od seniorů samotných. Velkou roli pak hraje také zaměstnavatel, který orientaci v online prostředí shledává za podstatnou pro další výkon práce. Zaměstnavatel tak k užívání internetu pobídl seniory až ve 28 % případů. 26 % dotázaných seniorů se pak začalo zajímat o internet na popud svých přátel, dětí nebo vnoučat. Mezi nejčastější činnosti, jež čeští senioři připojení k internetu provozují, patří dle výzkumu Starci na netu vyhledávání zpráv a informací. 97 % osob nad 65 let internet využívá též k e-mailové komunikaci.
Senioři však v poslední době přicházejí na chuť i sociálním sítím. Téměř polovina českých seniorů používá Facebook nebo jiné sociální sítě. 63 % z oslovených poté komunikuje se známými pomocí nejrůznějších chatovacích nástrojů. Právě ve vlivu sociálních sítí na mezigenerační vztahy shledávají odborníci jejich možný přínos. „Internet a sociální sítě nemohou dát osamělým seniorům pro ně potřebný pocit blízkosti další osoby, ale mohou být dobrým doplňkem k řešení jejich samoty a izolace. Využíváním internetu senioři nejen posilují své sociální vazby s okolím, rozvíjejí samostatnost a paměť, ale trénují tak například i jemnou motoriku,“ doplňuje Veronika Lelková, vedoucí sociálně aktivizačních služeb pro seniory v Centru pro rodinu a sociální péči.
Senioři se ovšem nebojí ani internetového nakupování. V tuzemsku ho využívá 73 % oslovených seniorů, platby přes internetové bankovnictví pak používají zhruba dvě třetiny z nich. Odborníci však v případě internetových nákupů varují před možným nebezpečím. Senioři se totiž i v online prostředí stávají jednou z nejohroženějších skupin. „Senioři by vždy měli dbát na to, aby jejich heslo bylo dostatečně bezpečné, obsahovalo různě velká písmena i číslice. Heslo k účtům by si neměli zapisovat na papírek ani ukládat do počítače. V e-mailu nebo chatu by pak v žádném případě neměli udávat osobní údaje osobě, kterou neznají,“ shrnuje základy bezpečného chování na internetu Roman Beránek ze společnosti Senior SAFE která nabízí lidem nad 50 let také kurzy základní počítačové gramotnosti.