Se selháním erekce se ve svém životě setká téměř každý muž. Nejedná se o žádný ojedinělý problém, erektilní dysfunkci má přes 100 miliónů mužů na celém světě. Trvale nebo občasně trápí až 40 % mužů ve věku 35 až 60 let a každého desátého muže po dvacátém roce života.
Porucha erekce se dá považovat za novou civilizační chorobu 21. století. Příčiny jsou různé, mohou za nimi stát psychické problémy, přepracování a únava, deprese, i vážné zdravotní problémy. Přestože léčba erektilní poruchy může být až v 90 % úspěšná, k lékaři se odhodlá přijít pouhých 10 % mužů.
Co zatím stojí, že nestojí … u mladších mužů je důležitá psychická pohoda
V pozadí krátkodobých problémů s erekcí bývá často stres, nedostatek spánku a pohybu, přejídání, kouření i alkohol. Pokud nedojde ke změně životního stylu, může erektilní dysfunkce přetrvávat. U mladých mužů souvisí selhání erekce v začátcích pohlavního života s mentálními zábranami, především nejistotou, studem i nezkušeností. Pokud se v takové situaci žena zachová netaktně, může partnerovi způsobit psychický blok. Odhaduje se, že za poruchami ztopoření penisu mladších mužů jsou ve 30 až 40 % všech případů právě psychogenní příčiny. S přibývajícím věkem mají
erektilní potíže převážně organický základ. Jsou indikátorem hypertenze, hyperlipidemie nebo diabetu a často prvním příznakem srdečně-cévních onemocnění či aterosklerózy (kornatění tepen např. z důvodů dlouhodobého vysokého stresu, zvýšeného cukru v krvi, kouření, zvýšených hladin tuku v krvi, atd.). Mohou být ovšem způsobeny i poruchami stavby topořivých těles, jizvami po úrazech, ale i onemocněním či funkčním postižením nervové soustavy, hormonálními změnami či medikací: „Podobně jako u jiných nemocí je nejlepší prevence – tedy vyvarovat se všech rizikových faktorů, například kouření, alkoholu, přejídání a dalším civilizačním nešvarům, které vedou k obezitě, hypertenzi nebo ateroskleróze, ” doporučuje MUDr. Josef Stolz MBA, primář UroKlinikum Praha.
Příležitostné selhání je běžné!
Léčba poruchy erekce je indikována, když muž selhává ve více než 25 % pokusů o sexuální styk, a to minimálně půl roku: „Při dlouhodobějších problémech zapomeňte na doplňky stravy a neutrácejte zbytečně peníze v lékárně, efekt je vždy pouze krátkodobý. Úspěšnost léčby erektilní dysfunkce je dnes vysoká. Základní podmínkou je však správná diagnostika, která je dnes většinou neinvazivní a přesná, především díky ultrazvuku. Před zahájením léčby je třeba vědět, zda není porucha erekce způsobena závažnými onemocněními. Pokud ano, je nejprve potřeba podrobně vyšetřit a léčit základní onemocnění a léčbu erektilní dysfunkce odložit,“ vysvětluje odborník.
Léčba nespočívá v mávnutí kouzelné hůlky
Základem obvyklé léčby je v první řadě změna životního stylu a úprava podávání farmak, která se na poruchách erekce mohou podílet. V případě, že nedojde ke zlepšení, přichází na řadu konzervativní léčba preparáty, zvyšujícími přívod krve do topořivých těles (nelze je kombinovat s léky na ischemické onemocnění). Další možností je tzv. intrakavernózní léčba, která spočívá v injekční aplikaci účinné látky přímo do topořivých těles. Nevýhodou je nepříjemná forma aplikace a riziko vedlejších účinků, např. tzv. priapismu (dlouhodobá erekce bez erotických stimulů). Za zmínku stojí i nepříliš frekventované používání tzv. vasokonstrikčních kroužků a vakuových pump, a chirurgické řešení u tzv. „nadbytečné žíly“, která „drénuje“ penis během erekce. Při úplném selhání popsané léčby existuje možnost implantace tzv. penilních protéz. Princip spočívá v odstranění funkční tkáně topořivých těles a následném vložení protézy natrvalo. Protézy jsou buď částečně ohebné, nebo tzv. inflantabilní (nafukovací). První typ udržuje penis ve stálé erekci a představuje levnější, ale méně komfortní variantu. Druhý typ je dražší a komfortnější, přičemž erekce dosahuje pacient dle přání. Všechny uvedené metody léčby jsou však poměrně finančně náročně, a mnohdy nepříjemně bolestivé.
Převratná metoda, která vrací mužnost
Finančně dostupným řešením, které bez chemických preparátů a bez bolestivé aplikace řeší erektilní dysfunkce je léčba rázovou vlnou: „Na naší klinice nabízíme léčbu poruchy erekce pomocí speciálního přístroje Piezowave, který díky aplikaci mechanické energie zlepšuje krevní oběh a podporuje funkci erektilních tělísek,” říká MUDr. Josef Stolz, MBA z UroKlinikum, „Bezbolestná léčba spočívá v přiložení sondy podobné ultrazvuku na penis a do oblasti hráze, pod varlaty. Sonda vydává piezo rázové vlny, které regenerují cévy, zvyšují průtok krve, a tím zlepšují prokrvení erektilních (topořivých) tělísek. Aplikace je téměř bezbolestná, jsou cítit jen mírné nárazy. Ošetření přístrojem Piezowave pacienti velmi dobře snášejí, analgetika nejsou potřeba,“ dodává odborník. Lékaři doporučují čtyři aplikace po deseti minutách. Efekt léčby trvá půl roku až devět měsíců. U 60 až 70 % pacientů může nastat zhoršení erekce, které však zdaleka nedosahuje stavu před terapií. Aplikace rázové vlny podle slov MUDr. Stolze z velké části nebo zcela nahrazuje užívání léků na zlepšení erekce. Nová metoda léčby navíc zbavuje pacienty i nepříjemných psychických potíží, které erektilní dysfunkce provázejí.