Povědomí o závažnosti klíšťové encefalitidy je velké, proočkovanost však ne

V roce 2015 onemocnělo klíšťovou encefalitidou 351 obyvatel České republiky , hlášena byla i dvě úmrtí. Česká republika tak drží i přes meziroční pokles tohoto závažného onemocnění smutné prvenství v počtu případů v Evropě za rok 2015.

Přestože je očkování proti klíšťové encefalitidě v ČR k dispozici již více než 20 let (v sousedním Rakousku je tomu letos 40 let), proočkovanost české populace je stále vzhledem k velikosti zasaženého území nízká – necelých 24 % .

Velmi suché a teplé počasí v přechozích dvou letech způsobilo nižší aktivitu klíšťat, což se odráží v meziročních poklesech počtu případů klíšťové encefalitidy i na našem území – v roce 2014 bylo hlášeno 410 případů, v r. 2013 bylo evidováno 625 případů.

Přestože se nejvíce případů onemocnění (v roce 2015 více než 30 % ) objevuje u lidí ve věku od 55 let výš, jsou tyto skupiny paradoxně proočkovány stále nejméně. Ve věku od 55 do 64 let je to pouhých 15 %. Naopak nejvíce je naočkovaná populace ve věku 18-24, podíl dosahuje 36 %. O prvenství tak přichází skupina 0-17 let, která byla po léta chráněná nejvíce. Nyní se udává proočkovanost v této věkové skupině 29 %.

72 %2 Čechů považuje klíšťovou encefalitidu za závažné onemocnění, kterým se může člověk nakazit od infikovaného klíštěte. Většina populace ví i o možnosti očkování proti tomuto onemocnění, ale už jen 23,7 % lidí se nakonec nechá opravdu naočkovat. Neuspokojivá jsou i data prezentující, kolik osob základní očkovací schéma nedokončí (30 %) nebo kdo se nechá po 3 až 5 letech přeočkovat a má tak posílenu ochranu na další období (29 %). „Ochranný efekt základního očkování proti klíšťové encefalitidě patří k nejvyšším ze všech dostupných očkování, není však doživotní, je proto potřeba očkovací schéma dodržovat a přeočkování absolvovat v doporučených intervalech,“ upozorňuje doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD., člen Evropské pracovní skupiny pro klíšťovou encefalitidu a předseda Koalice pro podporu očkování.

Specifická léčba klíšťové encefalitidy není
Na rozdíl od lymeské boreliózy, kterou způsobuje bakteriální infekce a dá se většinou léčit antibiotiky, v případě klíšťové encefalitidy neexistuje specifická léčba a lze pouze tlumit příznaky. Docent Maďar konstatuje: „Na suché počasí nepříznivé pro klíšťata nemůžeme každý rok spoléhat. Pro tuto nákazu jsou typické meziroční výkyvy incidence a po poklesu v minulosti vždy následoval vzestup počtu nemocných. Pokud se zásadně nezvýší proočkovanost, budeme se stále potýkat se závažnými následky této infekce.“ Vysokou proočkovaností (85-90 %) je známé sousední Rakousko.

Infikovaná klíšťata jsou ve velké části Evropy
Zatímco v minulosti hrozila nákaza hlavně v jižních Čechách a v Jeseníkách, v průběhu minulých let se ohniska nákazy rozšířila do všech regionů země. V rámci ČR byly i v loňském roce výskytem onemocnění klíšťovou encefalitidou nejvíce postiženy tyto kraje: Jihočeský kraj (66), kraj Vysočina (45) a Středočeský kraj (36), nejméně případů hlásily kraje Liberecký (9) a Královéhradecký (7). Jihočeši a Pražané zároveň patří k nejvíce uvědomělým občanům, proočkovanost v těchto krajích se pohybuje na 35 % pro jižní Čechy, resp. 33 % pro Prahu. Ohniska nákazy se však neustále rozšiřují po celém světě prostřednictvím zvěře a ptactva, jen v Evropě je dnes virus klíšťové encefalitidy endemický v některých oblastech v 27 zemích.

Očkování pomáhá chránit
Očkovat lze děti od jednoho roku věku, dospělé i seniory, a to po celý rok. Očkuje se třemi dávkami, druhá dávka se standardně aplikuje po 1–3 měsících po první dávce, třetí pak do 12 měsíců po druhé dávce. Existuje i zrychlené očkovací schéma, jež lze využít v teplých měsících roku. Letos na toto očkování přispívají všechny zdravotní pojišťovny v ČR částku pohybující se v rozmezí 300 až 1000 Kč. Právě nyní, před nástupem „klíšťové“ sezóny, je vhodná doba pro začátek očkování.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.