Případů těžkého astmatu přibývá. Nekontrolované astma může mít i smrtelné následky.

Astma patří k nejrozšířenějším onemocněním, trpí jím více než 300 miliónu lidí na světě, v ČR je počet nemocných přibližně 800 tisíc a odhaduje se, že dalších 200 tisíc ani neví, že astma má. Prognózy do budoucna nejsou příliš pozitivní, protože se odhaduje, že se výskyt astmatu bude ještě dále zvyšovat.

Až 5 – 7 % nemocných astmatem má těžké astma, které se nedaří dostat běžnou léčbou pod kontrolu. Na akutní těžké astma pak každoročně jen u nás zemře více asi 90 pacientů.
Astma je zánětlivé onemocnění dýchacích cest. Nejde o zánět infekční, jako třeba u bronchitidy při chřipce, ale o nadměrnou obrannou reakci průdušek na některé podněty ze zevního prostředí. Na vzniku astmatu se podílejí dědičná zátěž, bakteriální a virové infekce, častý kontakt s alergeny a dráždivými podněty, průběh významně zhoršuje kouření. Dostaňte astma pod kontrolu
Je důležité si uvědomit, že astma, které není pod kontrolou, způsobuje těžké zdravotní komplikace. Ty mohou vést až k invaliditě podobně, jako třeba artritida, cirhóza nebo diabetes. Astma je tedy třeba včas diagnostikovat a léčit. To platí o to více v případech těžkého alergického astmatu. Nedostatečná léčba astmatu, které pak nemá pacient pod kontrolou, může mít i smrtelné následky. Pod pojmem „astma pod kontrolou“ rozumíme to, že se podaří pomocí léčby odstranit nebo alespoň významně redukovat typické příznaky dušnosti. Má-li nemocný astma pod kontrolou, měl by být schopen vést prakticky normální život, a to včetně plné pracovní schopnosti i schopnosti alespoň rekreačního sportu.
Častými obtížemi s nedostatečnou kontrolou nad astmatem trpí více než 50 % astmatiků. Skutečně těžký průběh astmatu, vyžadující vysoce specializovanou diagnostiku a léčbu, má odhadem asi 5 až 7 % nemocných
„Existuje také skupina nemocných s obtížně léčitelným astmatem, kteří i přes adekvátní léčbu trpí každodenními příznaky, nevykazují dostatečnou odezvu na komplexní léčbu astmatu a ke své léčbě potřebují velké množství léků. Tito nemocní by měli být velmi zodpovědní, dodržovat předepsaný režim a především nepodceňovat dlouhodobou léčbu, říká prof. MUDr. Petr Pohunek, ředitel České iniciativy pro astma.
Pro tyto nejkomplikovanější případy pacientů s astmatem je nově zaváděn termín problematické těžké astma, které v sobě zahrnuje dvě formy: OLA – obtížně léčitelné astma a TRA – těžké refrakterní astma
Cílem léčby je dosažení a udržení plné kontroly nad astmatem u každého pacienta; kontrola nad astmatem zahrnuje nejen kontrolu nad aktuálními příznaky, ale i zabránění budoucím rizikům, například vedoucím k nevratnému poklesu funkce plic.
„Pokud se astma nedaří uvést pod kontrolu inhalačními kortikosteroidy (IKS), pak místo dalšího navyšování dávek IKS je doporučována kombinace s jinými kontrolujícími antiastmatiky, na které mají lékaři konkrétní schéma dle doporučených postupů léčby bronchiálního astmatu. Ty se pravidelně revidují a doplňují o nejnovější možnosti léčby, “ říká prof. MUDr. Petr Pohunek.

Pokud máte podezření, že Vaše astma není pod kontrolou, obraťte se na svého praktického lékaře, alergologa nebo pneumologa. Pro pacienty s těžko léčitelným astmatem byla také vytvořena centra pro těžké astma (NCTA). Jejich posláním je zajištění vysoce specializované léčebné péče o pacienty s podezřením na obtížně léčitelné astma. Vice se dozvíte na: www.tezke-astma.cz

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.