Skupina obyvatelstva s věkem nad 65 let roste rychle. Jak však přicházejí stále modernější technologie, jejich specifické potřeby se přehlíží a senior, který chce být v kontaktu se světem a se svými nejbližšími, nemá na výběr z vhodných telefonních přístrojů ani služeb.
Dle průzkumů se věková skupina obyvatelstva nad 65 let rychle zvětšuje. Nyní je na světě 546 milionů lidí starších 65 let a do roku 2020 by se měl počet zvýšit na 728 milionů. Dle posledního sčítání lidu z roku 2011 je takových obyvatel v ČR více než 1,6 milionu. Masový trh se však nezabývá specifickými potřebami, požadavky a přáními starších. Telefony zaměřené na seniory mají svá specifika, a v případě klasické konstrukce mají například velká tlačítka, velmi kontrastní jednoduché displeje, jednoduché menu a nastavení, hlasitý odposlech, LED svítilnu, rádio či SOS tlačítko.
I senioři mohou být „in“
S příchodem švédské značky Doro, která se specializuje na mobilní telefony a další zařízení uzpůsobená pro seniory,
se nabízí pomocná ruka pro překonání bariéry strachu před „chytrým telefonem“. Senioři, kteří chtějí být v kontaktu se světem a svými blízkými prostřednictvím modernějších technologií, jako je internet, e-mail nebo fotografie, mají většinou obavy z nepochopení moderních chytrých telefonů. Odbourat tuto představu se snaží řady chytrých telefonů a notebooků se snadným ovládáním a s možností jednoduché vzdálené správy pro příbuzné. Ti se k nim v případě potřeby online připojí a zajistí rychlou pomoc i přes svůj chytrý telefon.
Chytré telefony mají také výhodu velkého displeje, na kterém lze zobrazit ovládací prvky (tlačítka, ikony…) přizpůsobené potřebám seniorů. Například u Doro 820 Mini se využívá upraveného OS Android, který na hlavní obrazovce zobrazuje kontakty s fotografií pro jednoduché a rychlé vytočení.
Pracovat lze i s výběrem barev ovládacích prvků tak, aby byly dostatečně kontrastní a viditelné i pro osoby se zhoršeným zrakem. Pokud je zrakové postižení vážnější, lze smartphone doplnit upraveným krytem přes displej, který hmatově zdůrazní polohu tlačítek. Speciálně pro slepé jsou pak telefony doplněny čtecími a diktovacími funkcemi.
V chytrém telefonu pro seniory lze mít i řadu přizpůsobených aplikací, které zjednodušují e-mailování, volání nebo smskování. Kromě toho existují i speciální doplňky, jako jsou výuková videa o ovládání telefonu nebo již zmíněné vzdálené ovládání telefonu, pokud senior potřebuje s něčím pomoct. Existují také aplikace třetích stran a například Doro App Selection nabízí uživatelům výběr těch nejlepších.
Obavy z rozbití telefonu také nejsou na místě, jelikož jsou k dispozici různé bezpečnostní obaly zabraňující náhodnému vyklouznutí ruky a telefon sám o sobě musí mít odolnější konstrukci, než běžný smartphone.
Myslet se musí i na detaily, a tak je důležité mít u telefonu pro seniora nabíjecí kolébku, do které může telefon jednoduše umístit a nemusí hledat konec kabelu od nabíječky a zjišťovat, zda jej do telefonu připojuje správně.
Ceny dnešních chytrých telefonů pro seniory nabízí starším osobám možnost plnohodnotné komunikace s jejich příbuznými a okolím, aniž by museli volit kompromisní varianty a rozhodovali se mezi funkcemi a důstojností.