Pachatelé vloupání jsou aktivní i během vánočních svátků a na Silvestra. Vedle restaurací, obchodů a chat se činí především v nezabezpečených domech a bytech.
Za loňský prosinec policie evidovala v souhrnu škodu 186 milionů korun, což je o 10 % více než v roce předchozím.
Oblíbený čas pro zloděje: mezi půlnocí a druhou ráno
Zloději využívají toho, že lidé jsou často během vánočních svátků a na Silvestra mimo svůj domov, užívají si zimní dovolenou na horách, navštěvují své blízké. „Překonat obyčejné vstupní dveře bez zabezpečovacích prvků je pro ně záležitostí několika minut. Pachatelé pracují neslyšně, pokud jsou přistiženi při činu sousedem, neváhají se vydávat třeba za profesionální zámečníky a pracují dál.
Oblíbenou dobou pro lup však bývá spíše interval mezi půlnocí a druhou hodinou ranní,“ upozorňuje odborník zabezpečení z firmy NEXT Ivan Pavlíček.
Drzý zloděj překvapil rodinu za štědrovečerním stolem
Zloději jsou stále drzejší, v řadě případů je neodradí od kriminálních aktivit ani přítomnost obyvatelů v domě či bytě. „Za všechny mohu jmenovat případ, který se stal o předloňských Vánocích, kdy se zloděj nehlučně vkradl do jednoho bytu a překvapil rodinu u štědrovečerní večeře,“ popisuje Ivan Pavlíček.
Vloupání i pro několik stovek. Hlavně v zimě
Vloupání za přítomnosti obyvatel navíc souvisí i s dalším trendem. Pachatelé se v zimě potýkají s větší hmotnou nouzí než v létě. Neváhají proto vniknout do obydlí i kvůli několika stovkám nebo drobnému domácímu vybavení, které se dá rychle zpeněžit v zastavárnách. „Škoda na majetku sice není v takových případech vysoká, ale lidé přichází o pocit soukromí, který se nedá vyčíslit penězi. Odcizené věci ale obvykle mívají vyšší hodnotu. Běžně dosahuje desítek tisíc korun a výrazně přesahuje peníze investované do ochrany domova,“ uzavírá odborník na zabezpečení nemovitostí.