Klinika Gemini se rozšířila o oční centrum v Novém Jičíně

Koncem ledna se síť očních klinik Gemini rozrostla o oční centrum v Novém Jičíně. To se zaměřuje zejména na léčbu dětských očních vad. V budově jsou také ordinace estetické medicíny, optika nebo Aplikační centrum kontaktních čoček.

Praha, Brno, Vyškov, Ostrava, Zlín, České Budějovice nebo Vídeň – to jsou města, ve kterých je možné navštívit celkem deset pracovišť oční kliniky Gemini. Nově mohou pacienti využít služby očního centra v Novém Jičíně. To funguje od roku 1993 a celkem tu dosud bylo ošetřeno a léčeno 625 480 pacientů, což je průměrně 107 pacientů denně. „Skladbu našich klientů tvoří z 99 procent dospělí. V populaci ale

stále roste počet dětí s oční vadou. Například až deset procent dětí předškolního věku trpí oční vadou. Šilhání se objevuje až u osmi procent dětské populace. Dlouholetý zájem o léčení dětí s poruchami vidění nás vedl k rozšíření spektra nabízených služeb o zákroky, které jsme doposud neměli v nabídce. Díky očnímu centru v Novém Jičíně tak můžeme svým pacientům nabídnout i ortoptické oddělení, které se specializuje právě na léčbu dětských pacientů,“ popsal důvody začlenění Očního centra Vision do skupiny očních klinik Gemini jejich přednosta Pavel Stodůlka.

Oko dítěte se začíná vyvíjet ještě před narozením, už během čtvrtého týdne těhotenství. Zdravé miminko se narodí s fungujícím zrakem, ale ten ještě není úplně vyvinutý. Novorozenci rozeznávají pouze světlo a tmu. Kritickým obdobím je první rok života dítěte, vývoj vidění probíhá až do věku osmi let. „Kolem osmého roku je vývoj zrakových funkcí u konce a dítě by mělo vidět stejně kvalitně jako zdravý dospělý člověk. I u dětí se mohou objevit různé refrakční vady, jako je například krátkozrakost, dalekozrakost nebo astigmatismus. Drobné a nevýznamné vady jsou dokonce poměrně časté, vyskytují se až u třetiny dětí do 15 let. Včasné odhalení oční vady dítěte je velmi podstatné pro úspěšnou léčbu,“ vysvětlil Pavel Stodůlka.

Vedle komplexní péče o dětský zrak nabízí oční centrum v Novém Jičíně ordinaci estetické medicíny. „Zkušenosti s estetickými zákroky má téměř každý druhý Čech. Vedle operací prsou, nosu či liposukce řeší lidé nejvíce vzhled svých očí. Mezi nejčastější zákroky, které pacienti podstupují především z estetických důvodů, patří operace horních víček. Ty využívají z 60 procent ženy a ze 40 procent muži. Dalšími oblíbenými zákroky jsou korekce mimických a statických vrásek či mesoterapie – omlazení kůže,“ popsal Pavel Stodůlka.

V budově očního centra nechybí ani optika. „Dioptrické brýle nosí kolem šesti milionů Čechů. Jejich počet ale může být výrazně vyšší. Výjimkou totiž nejsou lidé, kteří se problémy se zrakem rozhodnou řešit na vlastní pěst a bez předchozího vyšetření si pořídí takzvané hotové brýle. Jejich nákupem si ale mohou nevratně poškodit zrak. Volně prodejné brýle se hodí totiž pouze pro lidi, kteří mají na každém oku stejný počet dioptrií a netrpí žádnou další vadou. A takových lidí je poměrně málo. Nákupem brýlí v optice žádné poškození zraku neriskují, klienti si mohou být jisti, že dostanou brýle, které přesně korigují jejich oční vadu,“ řekl Pavel Stodůlka.

Zhruba deset procent Čechů koriguje svou oční vadu prostřednictvím kontaktních čoček. Pro ně funguje v Novém Jičíně Aplikační centrum kontaktních čoček. „Řada nositelů kontaktních čoček s nimi neumí správně manipulovat, při jejich nasazování si často poraní oko, čočky špatně čistí a do oka si následně zanesou infekci, čočky na noc z oka nevyndávají nebo nedodržují dobu nošení, ke které jsou určeny. Všechny tyto zlozvyky mohou mít za následek trvalé poškození zraku. Aplikační centrum kontaktních čoček klientům pomůže se správnou aplikací i s péčí o kontaktní čočky, případně jim poradí, jak se kontaktních čoček definitivně zbavit laserovou operací na některé z klinik Gemini,“ uzavřel Pavel Stodůlka.